Rosja zwiększa dostawy szczepionek do krajów partnerskich. Statystyki celne pokazują, że latem Argentyna, Kazachstan, Indie i inne kraje kupiły więcej Sputnika V niż w pierwszych pięciu miesiącach roku, pisze gazeta RBK.

W czerwcu-sierpniu 2021 r. Rosja sprzedała zagranicznym partnerom więcej szczepionek pod względem wartości i ilości niż w poprzednich pięciu miesiącach. Tego lata wyeksportowano 203,6 ton szczepionek o wartości około 410 mln dol. wynika z danych Federalnej Służby Celnej. W okresie styczeń-maj było to tylko 159 ton za 303,6 mln dolarów.

Maksymalną podaż odnotowano w sierpniu - 105,8 ton (o wartości 123,8 mln dol.). W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy Rosja wyeksportowała 362,5 tony szczepionek o wartości 713,7 mln dolarów. Nie wiadomo jednak, ile z tego stanowił Sputnik V.

W 2020 roku 99 proc. leków z kategorii szczepionek było dostarczanych pod tym samym kodem. Są to między innymi szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, szczepionki skojarzone przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

Eksport szczepionek zapobiegających nowemu zakażeniu koronawirusem jest również objęty tym samym kodem co pozostałe preparaty. Nie sposób więc określić, ile w rzeczywistości Rosja eksportuje Sputnika V.

Szczepionka nie została dopuszczona na rynek unijny, nie ma też certyfikacji WHO. Kontrole Światowej Organizacji Zdrowia wykazały zastrzeżenia, co do jakości i warunków, w których produkowana jest rosyjska szczepionka. Certyfikacja została zawieszona do dostosowania się Rosji do standardów WHO.

Ministerstwo przemysłu i handlu Rosji podkreśla wprawdzie, że gwałtowny wzrost eksportu w tym roku (w 2020 r. było to tylko 9,5 mln dol.) wynika właśnie z dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi. Jednak Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, właściciel Human Vaccine, który również zajmuje się kontraktami eksportowymi, odmówił w tej sprawie komentarza.

RBK wysłało również zapytania do ministerstwa zdrowia i V.I. N.F. Gamaleya (twórca „Sputnika V” – jedynej obecnie eksportowej szczepionki przeciwko COVID-19). Oba pozostały bez odpowiedzi.

Szczepionka rosyjska została dopuszczona w 70 krajach. Pięć krajów, do których dostarczane są preparaty to Argentyna, Kazachstan, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Meksyk. Stanowią one ponad 60 proc. wszystkich dostaw w ujęciu pieniężnym, jak wynika ze statystyk celnych.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Bezład przestrzenny"

Po co nam nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

OGLĄDAJ RELACJĘ

W 2020 r. sprzedaż szczepionek do tych krajów była wyjątkowo niewielka: najbardziej godne uwagi były dostawy do Kazachstanu (o 4,5 mln dolarów), Argentyny (prawie 3 mln dolarów) i Białorusi (1,1 mln dolarów).

Wszystkie kraje, które zwiększyły zakupy rosyjskich szczepionek w 2021 roku, podpisały wcześniej kontrakty na dostawę Sputnika V. Partie towaru zwróciła ostatnio Słowacja.