Oba zestawy okularów były własnością książęcej rodziny indyjskiej do lat 80. Zeszłego wieku, dopóki rodzina nie sprzedała ich europejskim nabywcom.

Według domu aukcyjnego Sotheby's około 1890 roku soczewki optyczne zostały umieszczone w starszych oprawkach z czasów Mogołów. Okulary będą wystawione na aukcji pod koniec października tego roku za 1,5-2,5 mln funtów (8-13,5 mln złotych) za sztukę, podał dom aukcyjny. Przed sprzedażą zostaną wystawione do oglądania w październiku w Hongkongu a następnie w Londynie.

Sotheby's

Nie jest jasne, kto zamówił te okulary, ale prawdopodobnie należały one do przedstawicieli dynastii Wielkich Mogołów, która rządziła subkontynentem w XVI i XVII wieku i była znana z bogatego dorobku artystycznego i architektonicznego.

Okulary są zupełnie unikatowe i bezcenne, pomijając szlachetne kamienie, którymi zostały inkrustowane. „Jakość i czystość kamieni szlachetnych jest niezwykła, a same kamienie tej wielkości bez wątpienia są godne samego cesarza” – powiedział BBC Edward Gibbs, szef bliskowschodniego i indyjskiego oddziału Sotheby's.

Soczewki diamentowe – pochodzące z jednego naturalnego diamentu – pochodzą prawdopodobnie z kopalni Golconda w południowych Indiach. Obie soczewki razem ważą około 25 karatów. Szmaragdy w kształcie łzy pochodzą z jednego naturalnego szmaragdu kolumbijskiego. Najbardziej godnym uwagi diamentem pochodzącym z Golcondy jest legendarny Koh-i-Noor, który znajduje się obecnie w brytyjskich klejnotach koronnych.

Sotheby's

Podczas gdy zwykłe soczewki optyczne działają jedynie w celu poprawy wzroku, filtry te były uważane za pomoce w duchowym oświeceniu – z diamentami, które uważano za oświetlające, a szmaragdy uważano, że mają cudowną moc uzdrawiania i odpędzania zła.

Według domu aukcyjnego, najsłynniejsze i najstarsze informacje o takich okularach w historii i mitologii można znaleźć w „Historii naturalnej” Pliniusza Starszego, która opowiada o starożytnym rzymskim cesarzu Neronie obserwującym walki gladiatorów przez powierzchnię drogocennego zielonego kamienia.

Nauczyciel Nerona, Seneka, był ekspertem w zakresie badania załamania światła, luster i optyki, który prawdopodobnie stworzył jedne z pierwszych okularów w historii. Francuski król Karol V nosił okulary berylowe w XIV wieku. Według Sotheby's cesarz Mogołów, Szahdżahan miał używać szmaragdów, aby ukoić zmęczone oczy po wielodniowym płaczu po śmierci swojej żony Mumtaz Mahal, dla której zbudował monumentalny Taj Mahal jako grobowiec.