Odpowiednie tablice informacyjne i certyfikaty szefowie ERIH przekazali w Zabrzu przedstawicielom władz regionu i kluczowych obiektów tego szlaku.
ERIH to europejskie stowarzyszenie, które promuje dziedzictwo przemysłowe Europy. Zrzesza ponad 730 atrakcji poindustrialnych położonych m.in. na 50 regionalnych turystycznych szlakach przemysłowych w 12 krajach, głównie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.
– Jestem pod wrażeniem tego, co miałem okazję tu zobaczyć - mówił podczas uroczystości w zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu przewodniczący ERIH dr Meinrad Grewenig. – Obiekty, o których mówimy, stanowią świadectwo kultury przemysłowej, a z kolei kultura przemysłowa stanowi punkt odniesienia dla naszych społeczeństw - dodał.
Grewenig chwalił zaangażowanie opiekunów szlaku oraz jego poszczególnych obiektów. Np. czynna parowa kopalniana maszyna wyciągowa w zabrzańskim skansenie Królowa Luiza jest - jego zdaniem - najlepiej zachowanym i utrzymanym urządzeniem tego typu na świecie. Dodał też, że np. połączona oferta Guido i Królowej Luizy jest tym, co mamy najlepszego do zaoferowania w całej Europie.
Uczestnictwo w ERIH daje przede wszystkim korzyści prestiżowe i promocyjne. Informacje o śląskim Szlaku Zabytków Techniki w środę po południu znalazły się już m.in. na stronie internetowej tej organizacji - odwiedzanej przez tysiące europejskich turystów, chcących zwiedzać zabytki przemysłowe. Znajdą się też w kilkudziesięciu głównych obiektach ERIH. Obejmujący 32 obiekty Szlak Zabytków Techniki to istniejący od czterech lat produkt turystyczny, łączący najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim - m.in. kopalnię Guido w Zabrzu, robotnicze osiedla Nikiszowiec i Giszowiec w Katowicach, dworce kolejowe w Bielsku-Białej i Rudzie Śląskiej czy Tyskie Browarium.