Ofertę skieruje do krajowych i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Rolę współprowadzących księgę popytu („joint bookrunners”) będą pełnić JPMorgan Securities, DM PKO Bank Polski i Dom Maklerski BZ WBK.
Mennica Polska S.A. jest jedyną na świecie mennicą notowaną na giełdzie papierów wartościowych. Spółka jest także jedynym producentem monet obiegowych i kolekcjonerskich w Polsce. Dodatkowe segmenty działalności spółki to usługi teleinformatyczne, przetwórstwo metali szlachetnych, a także usługi w branży nieruchomości. Spółka działa na rynku polskim i rynkach zagranicznych m.in. w Andorze, Armenii, Białorusi, Dominikanie i Kazachstanie. Większościowym udziałowcem Mennicy jest Zygmunt Jakubas (ma ponad 50 proc. akcji). Ponad 10 proc. należy do kontrolowanego przez państwo Banku Gospodarstwa Krajowego.
Biorąc pod uwagę unikatowy charakter spółki, zwiększony wolny obrót akcjami („free float”) Mennicy Polskiej i wprowadzenie jej do indeksu WIG i innych indeksów giełdowych powinno spotkać się z pozytywnym przyjęciem przez polskich i zagranicznych inwestorów instytucjonalnych - podał resort skarbu w komunikacie.
Tymczasem, jak informował w połowie stycznia "Parkiet", sama Mennica jest zainteresowana udziałem w prywatyzacji Ruchu. Spółka czeka na zaproszenie do składania ofert do Skarbu Państwa.
- Jesteśmy zainteresowani uczestnictwem w tym projekcie. Wiemy, że ministerstwo zakończyło już wycenę Ruchu - mówił nam prezes Mennicy Tadeusz Steckiewicz. Skarb Państwa chce sprzedać pakiet 55,1 proc. akcji Ruchu. Transakcja miałaby się odbyć poprzez ogłoszeniu wezwania po cenie ustalonej wcześniej w negocjacjach.