– Program podnoszenia efektywności (Continuous Improvement), mający na celu motywowanie pracowników do składania wniosków racjonalizatorskich w kopalniach OKD, przyniósł w 2009 r. oszczędności rzędu ponad stu milionów koron (ok 15 mln zł) – mówi portalowi nettg.pl Vladimir Sobol rzecznik Ostrawsko-Karwińskich Kopalń.
Kierownictwo spółki OKD w ubiegłym roku wezwało swych pracowników do zgłaszania wniosków dotyczących polepszania warunków i bezpieczeństwa pracy, a także zgłaszania konkretnych pomysłów na oszczędzanie, wymuszone kryzysem finansowym. Plan był prosty. Pracownicy wymyślali rozwiązania, a firma… im za to płaciła. Na wniosku przyjętym przez spółkę można było zarobić równowartość ok. 150 zł. Ale to nie wszystko. Jeśli zgłoszony pomysł się sprawdził, a na dodatek przyniósł większe korzyści niż zakładano – premie rosły. Wiele nagród trafiło do zespołów pracowniczych, które wspólnie opracowywały wnioski racjonalizatorskie. W sumie OKD wyasygnowało na nie ze swej kasy 548 tys. koron. Czyli około 80 tys. zł.
Gdy ogłaszano program niektórzy pracownicy mieli obawy, czy oby nie wracają „socjalistycznych wniosków racjonalizatorskich“, kiedy to „złote pomysły” produkowano na przysłowiowe zarządzenie i koniec końców trafiały do kosza. – Tak się jednak nie stało. Ludzie szybko zrozumieli, że spółka jest zainteresowana innowacjami. Zamiast krytyki mogą teraz zaproponować, jak zrobić coś lepiej, coś, co przyniesie korzyść autorowi i firmie. Wynalazca dodatkowo uczestniczy w realizacji swojego projektu i śledzi osiągane korzyści – podkreślił Leo Bayer, dyrektor operacyjny OKD.