W należącej do Polskiej Grupy Energetycznej Elektrowni Opole do użytku oddano instalację do usuwania tlenków ze spalin. Jest ona najbardziej efektywna w całej Europie. Elektrownia wydała na nią 60 mln zł. Z informacji ”Rz” wynika, że PGE chciałaby zakładać podobne instalacje także na blokach w innych elektrowniach z grupy. Technologią interesują się też inne firmy energetyczne z kraju. Przetargi na takie systemy dla dwóch bloków prowadzi obecnie należący do holdingu Tauronu Południowy Koncern Energetyczny.
Wykonawcą pierwszej instalacji odazotowania spalin w Opolu jest konsorcjum szwedzkiego Nalco Mobotec, Sefako z grupy giełdowego Polimeksu-Mostostalu oraz firmy Remak Rozruch z Opola.
[wyimek][srodtytul]60 mln zł[/srodtytul] kosztowała instalacja odsiarczania spalin w Elektrowni Opole[/wyimek]
– Kontakty z Nalco Mobotec mamy już od dwóch – trzech lat. Oni próbowali wejść na polski rynek ze swą technologią odazotowywania spalin i szukali partnerów w naszym kraju. W ten sposób trafili na nas. Jesteśmy zainteresowani dalszą współpracą z tą firmą – mówi Walerian Zagała, wiceprezes Fabryki Kotłów Sefako, a jednocześnie dyrektor do spraw handlowych. – Główną zaletą tej technologii są niskie koszty inwestycyjne w porównaniu z innymi powszechnie stosowanymi metodami, dlatego spodziewamy się sporego zainteresowania firm energetycznych. Liczymy na kilka – kilkanaście instalacji rocznie – wyjaśnia.
Przedstawiciele Nalco Mobotec również nie ukrywają zainteresowania dalszą współpracą z polskimi partnerami. Są w stanie dostarczyć antyazotowe rozwiązanie dla kilkunastu bloków rocznie. Technologia jest innowacyjna na skalę światową. Polega nie tylko na filtrowaniu spalin. Jej głównym założeniem jest to, by tlenki azotu nie uwalniały się podczas spalania węgla.