Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, wicelider krajowej branży mleczarskiej, do końca marca wprowadzi do sklepów ser mozzarella. – Zdecydowaliśmy się na taki ruch, ponieważ popyt na sery tego typu jest w Polsce coraz większy – wyjaśnia Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity. Mozzarellę wytwarzać będzie należący do tej spółdzielni zakład w Zakopanem.Linia do produkcji mozza-relli to niejedyna inwestycja zaplanowana przez Mlekovitę na bieżący rok. – W sumie na zwiększenie mocy produkcyjnych i nowe linie zamierzamy wydać do końca grudnia 100 mln złotych – zapowiada prezes Sapiński.
Inwestycje za podobną kwotę planuje w tym roku także lider rynku – Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z Grajewa. – Chcemy rozbudować naszą ofertę – przyznaje Edmund Borawski, prezes Mlekpolu. Na razie jednak nie zdradza, czym jego firma zamierza zaskoczyć konsumentów.
Sposobem na dalszy rozwój obu przedsiębiorstw mają być także przejęcia. – Prowadzimy rozmowy z kilkoma spółdzielniami. Liczymy, że uda nam się zakończyć negocjacje w pierwszej połowie roku – mówi Dariusz Sapiński. Wśród zakładów, z którymi rozmawia Mlekovita, jest Spółdzielnia Mleczarska z Nowego Dworu Gdańskiego. W 2008 roku spółka z Wysokiego Mazowieckiego zamierza także kupić zakład mleczarski w Rosji. Coraz bliżej finalizacji fuzji jest również Mlekpol. – Rozmawiamy z trzema spółdzielniami – informuje Edmund Borawski.
Na koniec 2007 roku przychody Mlekpolu wyniosły 1,8 mld złotych. Były o jedną piątą wyższe niż rok wcześniej. O 18,5 proc., do 1,6 mld złotych, przychody zwiększyła natomiast Mlekovita.
Wartość sprzedaży spółdzielni poszła w górę dzięki ubiegłorocznej hossie na światowym rynku mleczarskim. Rekordowo drogie były w 2007 roku m.in. odtłuszczone mleko w proszku oraz masło.