Poprawna współpraca Telekomunikacji Polskiej z operatorami alternatywnymi zamiast podziału – powiedziała w wywiadzie z „Rz” Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE chce‚ aby TP szybko i sprawnie wdrożyła w życie umowy o dostępie do pętli lokalnej‚ które umożliwią konkurentom zaoferowanie kompletu usług telefonicznych abonentom narodowego operatora. W zamian za to gotów jest zrezygnować z planów podziału TP na część hurtową i detaliczną. Nie wszyscy konkurenci są zachwyceni tym pomysłem.
– Separacja jest najlepszym środkiem regulującym zasady współpracy między operatorem dominującym a jego konkurentami. Niemniej‚ gdyby współpraca z TP na zasadzie dwustronnych umów przebiegała dobrze‚ to separacja może nie byłaby konieczna – mówi Mirosław Godlewski‚ prezes Netii. Dla jego firmy uwolnienie pętli lokalnej ma duże znaczenie. Netia szykuje się do kilkusetmilionowych inwestycji w dostęp do abonentów TP. Inni operatorzy wyrażają się bardziej krytycznie.
– Telekomunikacja Polska ma obowiązek uwolnienia pętli lokalnej. Proces separacji funkcjonalnej powinien iść swoim torem – mówi Jaromir Łaciński‚ prezes zarządu GTS Energis. Nieoficjalnie padają ostrzejsze opinie. – To poświęcenie ważnej sprawy kosztem szybkiego sukcesu urzędu. Separacja funkcjonalna rozwiązuje przecież nie tylko problem pętli lokalnej‚ ale i innych form naszej współpracy z TP – mówi przedstawiciel jednego z operatorów. Podobnie jak większość krytycznie nastawionych rozmówców „Rz” woli pozostać anonimowy.
Relacje między urzędem i alternatywnymi operatorami nie są ostatnio najlepsze‚ ponieważ UKE zarzuca im‚ że nie potrafią uzgodnić wspólnego stanowiska‚ jak w praktyce ma wyglądać uwolnienie pętli lokalnej.
– Uwolnienie pętli lokalnej jest psim obowiązkiem TP. Urząd powinien wymóc realizację tej decyzji‚ a niezależnie prowadzić proces separacji funkcjonalnej. Nie wierzę zresztą‚ że za cenę rezygnacji z separacji TP przestanie utrudniać uwolnienie pętli lokalnej – mówi przedstawiciel kolejnego operatora. UKE zapowiada decyzję o ewentualnym podziale TP do połowy roku.