Trudno wszystkie oferty porównać i ocenić, różnią się one bowiem zakresem ubezpieczeń. Możemy też często sami zwiększyć zakres usług ubezpieczyciela w zależności od naszych potrzeb.
W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym podstawowy wariant ubezpieczenia turystycznego składa się z ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. W standardzie są też niektóre usługi assistance i ubezpieczenie bagażu.
Dodatkowo ubezpieczyciele proponują jeszcze: ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, kosztów ratownictwa czy ryzyka amatorskiego uprawiania windsurfingu lub kitesurfingu. W rozszerzonym pakiecie znajdziemy m.in. ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków podczas wyczynowego uprawiania sportów ekstremalnych (niektóre firmy uznają za taki nawet windsurfing). Dodatkowo możemy też ubezpieczyć specjalistyczny sprzęt, np. do nurkowania, deskę windsurfingową albo aparat fotograficzny.Aby obliczyć wysokość składki, trzeba agentowi ubezpieczeniowemu opowiedzieć nie tylko dokąd, ale i z kim pojedziemy oraz na jak długo. Agent zapyta nas też, co będziemy robić za granicą – odpoczywać biernie, uprawiać sporty, a może pracować umysłowo lub fizycznie? Od odpowiedzi na te pytania zależy koszt polisy.
Hestia, Elvia i Allianz na swoich stronach internetowych przygotowały tzw. kalkulator. Dzięki niemu można samemu obliczyć wysokość składki ubezpieczeniowej. W PZU o wysokości składki dowiemy się, telefonując na infolinię. Tylko w Warcie trzeba telefonicznie lub osobiście skontaktować się z agentem.
Oto przykłady polis turystycznych dla rodziny z dwojgiem dzieci, w tym jednym pełnoletnim.