– Lehman złożył Polsce propozycję rozwiązania sporu, jeszcze zanim popadł w tarapaty – mówi „Rz” jedna z osób zbliżonych do sporu. – Nie została ona jednak przyjęta przez Skarb Państwa.
Rzecznik resortu Maciej Wewiór nie chce komentować tych informacji. Resort skarbu czeka na to, kto przejmie europejską część amerykańskiego banku. Jej administratorem jest obecnie PricewaterhouseCoopers. – Dalsze działania uzależniamy od tego, co stanie się z oddziałem Lehman Brothers w Londynie, gdyż to między innymi z nim Polska ma podpisaną umowę – wyjaśnia rzecznik.
Europejską częścią banku zainteresowany jest japoński bank inwestycyjny Nomura. Gdyby faktycznie do tego doszło, polski Skarb Państwa znalazłby się w niewygodnej sytuacji. Nomura sądziła się bowiem z Czechami przed międzynarodowym arbitrażem o znacjonalizowany w 2000 roku IBP Bank. Inwestor sprawę wygrał i otrzymał nawet od naszych południowych sąsiadów 3,6 mld czeskich koron odszkodowania.
Eureko domaga się od Polski 35,6 mld złotych odszkodowania za opóźnianie prywatyzacji PZU. Holendrzy są dziś właścicielami 33-procentowego pakietu akcji polskiego ubezpieczyciela. W ręku mają korzystny dla siebie wyrok międzynarodowego trybunału, który przed trzema laty uznał Polskę za winną opóźniania tej prywatyzacji. W drugiej części postępowania arbitrażowego sędziowie mają rozsądzić o wysokości odszkodowania. Od początku roku strony sporu rozmawiały o ewentualnej ugodzie. Jednak w końcu czerwca negocjacje zostały zerwane. Nikt nie chciał podać przyczyn zakończenia rozmów. Przez trzy miesiące banki inwestycyjne – reprezentujący MSP Lehman Brothers i JP Morgan (Eureko) – miały wymieniać się informacjami o przeszkodach stojących na drodze do porozumienia. Banki nie miały jednak pełnomocnictw do prowadzenia negocjacji.
Milczenie obu akcjonariuszy PZU prowadzi do spekulacji na temat dalszych losów konfliktu. Polska prasa spekulowała o możliwym wycofaniu się Eureko z tej inwestycji. Powodem miały być zarówno spadki na giełdach, jak i zaangażowanie holenderskiej grupy (w skład której wchodzą też Rabobank i Achmea) w papiery Lehman Brothers. Eureko podało, że wynosi ono 100 mln euro.