Innowacyjne przedsiębiorstwa będą miały swoją akademię

Przedsiębiorcy mogą już zgłaszać się do udziału w pierwszym programie szkoleniowo-doradczym „Akademia Menadżera Innowacji", organizowanym przez PARP.

Publikacja: 12.12.2018 20:00

Innowacyjne przedsiębiorstwa będą miały swoją akademię

Foto: 123RF

Projekt skierowany jest do firm, które chcą zwiększać swoją innowacyjność i konkurencyjność, nauczyć się nowoczesnego zarządzania oraz wdrażania innowacji. Jest adresowany do właścicieli firm, kadry zarządzającej i – jak podkreśla PARP – powstał we współpracy z najlepszymi praktykami biznesu.

Projekty „na wymiar"

– Wzmacnianie innowacyjności gospodarki to jeden z kluczowych celów polskiej polityki rozwoju. W dużej mierze finansujemy go ze środków Unii Europejskiej – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister inwestycji i rozwoju, inaugurując działanie AMI.

– Korzystamy np. z programu „Inteligentny rozwój", z którego finansujemy m.in. projekty badawczo-rozwojowe, wdrażanie ich efektów, a także rozbudowę infrastruktury B+R na uczelniach i w firmach. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, wspieramy także działania o charakterze „miękkim", pozwalające na wzmocnienie ich kompetencji do zarządzania innowacjami. Przykładem tego jest właśnie program „Akademia Menadżera Innowacji" – dodała wiceminister.

Zgodnie z założeniami AMI w efekcie udziału przedsiębiorstwa w akademii przygotowane zostaną dedykowane projekty rozwiązań dotyczących innowacyjności w danym przedsiębiorstwie, np. zarządzania talentami, stymulowania współpracy B+R czy kontaktów z klientami przy tworzeniu i doskonaleniu produktów.

– Aby osiągnąć wzrost produktywności w gospodarce w długim terminie, potrzebujemy tworzenia i wdrażania nowych innowacyjnych rozwiązań. I to jest wielkie wyzwanie dla państwa i dla polskich przedsiębiorców – wskazał Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. – Robimy wszystko, by wspierać biznes na różnych etapach tych działań, zarówno jeśli chodzi o przygotowywanie rozwiązań prawnych, jak i z zakresu finansowania. Ale nie tylko. Potrzebne jest też wsparcie w zarządzaniu procesami innowacyjnymi. I dlatego proponujemy program AMI, który ma pomóc w budowaniu kultury innowacji w firmie oraz w zarządzaniu całym cyklem innowacji, ponieważ nowatorskie rozwiązania trzeba jeszcze umieć dostrzec, docenić, ocenić i sprzedać – dodał wiceminister.

Pięć edycji

Przewidzianych jest pięć edycji AMI, które potrwają łącznie do 2023 r. Już można się zgłaszać do I edycji, jaka zacznie się na wiosnę. Zakwalifikowane zostaną do niej 34 przedsiębiorstwa.

– Każde zgłoszenie będzie analizowane pod kątem profilu firmy i do niego zostanie dobrany doradca, który od początku do końca tej edycji będzie z tą firmą pracował – podkreśla Małgorzata Oleszczuk, p.o. prezes PARP.

– „Akademię Menadżera Innowacji" przygotowaliśmy w odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorców. Widzimy je, bo od lat zajmujemy się innowacjami i ich wprowadzaniem do firm – mówiła Małgorzata Oleszczuk. – To jest pierwszy i jedyny tego typu program w Polsce. To, co w nim proponujemy, to kompleksowa oferta zarówno szkoleń, jak i pracy doradców z konkretnymi firmami.

Pierwsza edycja AMI potrwa około ośmiu miesięcy. Część szkoleniowa będzie mieć formę wykładów i warsztatów. A część doradcza (170 godzin) realizowana będzie w poszczególnych firmach, gdzie uczestnicy pod okiem doradcy będą mogli stosować zdobytą wiedzę, czyli rozwiązywać konkretne problemy w swoim przedsiębiorstwie. Ponadto uczestnicy akademii uzyskają wsparcie eksperta w jednym z sześciu obszarów tematycznych stanowiących zakres merytoryczny programu.

Program jest współfinansowany z programu „Wiedza Edukacja Rozwój" i z programu „Inteligentny rozwój". Łącznie na cały projekt AMI z pierwszego programu pochodzi 29,5 mln zł, z drugiego ok. 4 mln zł. Przedsiębiorstwa mikro, małe i średnie mogą otrzymać 80 proc. dofinansowania udziału w akademii, a duże – 50 proc.

Zgłoszenia do I edycji programu przyjmowane będą do 31 stycznia 2019 r. Wnioski można składać za pośrednictwem strony PARP.

Projekt skierowany jest do firm, które chcą zwiększać swoją innowacyjność i konkurencyjność, nauczyć się nowoczesnego zarządzania oraz wdrażania innowacji. Jest adresowany do właścicieli firm, kadry zarządzającej i – jak podkreśla PARP – powstał we współpracy z najlepszymi praktykami biznesu.

Projekty „na wymiar"

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił