Z paliwami lepiej niż z gazem

Polska jest stosunkowo bezpieczna pod względem zaopatrzenia w paliwa i możliwości organizacji dostaw w razie kryzysu. Znacznie gorzej sytuacja wygląda, gdy chodzi o bezpieczeństwo zaopatrzenia w gaz

Publikacja: 08.09.2010 20:15

To podstawowe wnioski z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów Instytutu Kościuszki, zaprezentowanego podczas debaty na Fo- rum Ekonomicznym w Krynicy.

Autorzy przedstawili ocenę dwóch sektorów: paliw płynnych i ropy oraz gazu ziemnego, uznając, że monitorowanie stanu bezpieczeństwa energetycznego powinno mieć charakter stały i być przeprowadzane na podstawie kryteriów obiektywnych, wymiernych, porównywalnych w czasie.

Z raportu wynika, że gdyby nastąpił kryzys w sektorze paliwowym, nie byłoby problemu z odpowiednio szybkim dostępem do zapasów interwencyjnych nawet przez 55 dni. W tym czasie ilość i tempo wydawania zapasów ropy pokrywa zapotrzebowanie polskich rafinerii.

Gorzej, jeśli kryzys potrwałby dłużej i Orlenowi oraz Lotosowi za- brakłoby ropy. W wyniku ograniczonych możliwości odbioru ropy i paliw (niedobór solanki) z magazynów kawernowych IKS Solino popyt byłby zaspokojony w 45 proc.

Dlatego autorzy raportu sugerują działania, dzięki którym uda się zagwarantować dostęp do zapasów interwencyjnych przez 90 dni.

Reklama
Reklama

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie gazu ziemnego jest relatywnie niskie. 91 proc. gazu importowanego pochodzi ze Wschodu, pożądana byłaby więc dywersyfikacja – wynika z raportu.

Eksperci Instytutu Kościuszki przypominają, że w podziemnych magazynach można zgromadzić ilość gazu wystarczającą na 12,5 proc. rocznego zużycia, co jest niewystarczające. Także maksymalny poziom odbioru gazu, wynoszący 34,6 mln m sześc. na dobę, jest zbyt niski.

[ramka]Zobacz także: [link=http://ik.org.pl/" target="_blank]Instytut Kościuszki [/link][/ramka]

Biznes
Polak wrócił na Ziemię. Czy wykorzystamy kosmiczną szansę?
Biznes
Ultimatum Trumpa dla Putina, mniej ofert pracy, Bruksela szykuje cła odwetowe
Biznes
Nowy szef Konfederacji Lewiatan: Wyobrażam sobie fuzje organizacji biznesowych
Biznes
Trump straszy UE, Ryanair wraca do Modlina, KE planuje nowe podatki
Biznes
Będzie drastyczna unijna podwyżka akcyzy na papierosy? Okoniem staje Szwecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama