Sierpień'80 chce przywrócenia rent dla wdów górniczych

O przywrócenie rent wdowom po tragicznie zmarłych górnikach zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) związek zawodowy Sierpień 80 – informuje nettg.pl

Publikacja: 24.01.2011 17:45

Sierpień'80 chce przywrócenia rent dla wdów górniczych

Foto: Fotorzepa, Piutr Wittman Piutr Wittman

Związek oczekuje zajęcia konkretnego stanowiska w tej sprawie przez RPO, prof. Irenę Lipowicz.

– Tylko część wdów otrzymała renty specjalne. Oczekuje przyznania ich wszystkim wdowom po górnikach i przywrócenia stanu prawnego sprzed 1999 roku, gdy niezależnie od wieku wdowom przysługiwały renty – powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia'80 na poniedziałkowej konferencji.

Kobiety zrzeszone w Stowarzyszeniu Wdów Górniczych od kilku lat domagają się przywrócenia im dożywotnich rent niezależnie od wieku. Po zmianie przepisów prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli w chwili śmierci męża miała ukończone 50 lat lub była niezdolna do pracy, albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym. Ponadto uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje wdowie, jeśli spełni warunek dotyczący wieku lub niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż pięć lat od momentu śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci.

Ewa Nowak, przewodnicząca Stowarzyszenie Wdów Górniczych z Zabrza, w rozmowie z portalem nettg.pl przekonuje, że takie zapisy prawne pozbawiają rent te wdowy, które urodziły dzieci w młodym wieku. – Czujemy się oszukane i pokrzywdzone, bo odebrano nam to, co nam się należało. Podkreślam to specjalnie, aby jasno przekazać nasze oczekiwania. Nie chcemy więcej niż to, co było nam zapewnione w momencie, gdy mężowie przyjmowali się do pracy przed 1999 rokiem – argumentuje Ewa Nowak.

Kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji w skali kraju jest około stu. W 2009 roku Premier Donald Tusk części z nich przyznał renty specjalne w wysokości średnio 1400 złotych brutto. Jednak nie wszystkie z nich mogły liczyć na taką pomoc. Świadczenia przyznano 42 kobietom.

– Chcemy dowiedzieć się, dlaczego akurat tym kobietom przyznano te renty. Z informacji jakie posiadamy, sposób rozpatrywania wniosków był w niektórych przypadkach bulwersujący. Części kobiet odmówiono prawa do tego świadczenia, bo - jak argumentowali urzędnicy - nie zasłużyły się one dla kraju, a ich sytuacja materialno-bytowa nie ma wówczas znaczenia. Taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca. Liczymy, że zgodnie ze słowami premiera wypowiedzianymi 18 września 2009 roku po tragedii w Kopalni Wujek-Śląska (zginęło wówczas 20 górników – red.), żadna z wdów nie pozostania sama ze swoimi problemami – podsumował Ziętek.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne