Poprawę koniunktury w przetwórstwie przemysłowym sygnalizuje 21 badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. Pozostali nie zauważyli zmian.
Przedsiębiorcy zwracają uwagę na niewielkie zwiększenie krajowego bieżącego portfela zamówień, przy pewnym ograniczeniu, ale mniejszym niż w lutym, portfela zagranicznego. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza zapotrzebowanie. Poziom należności raportowany przez respondentów zwiększa się. Firmy przyznają, że mają trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, ale mają nadzieje, że tak jak zwiększy się potrzeba większej produkcji, tak zmniejsza problemy z płatnościami. Jak zauważają analitycy GUS: skala planowanych redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż w lutym. Można się spodziewać dalszego wzrostu cen wyrobów przemysłowych.
Poprawę koniunktury zauważyło w marcu 19 proc. firm, a jej spadek - 24 proc.
Bieżący portfel zamówień oraz produkcja budowlano-montażowa są oceniane mniej pesymistycznie niż w lutym. Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 22 proc.). te firmy mają nadzieje na coraz większe zamówienia i poprawę kondycji finansowej. Firmy wciąż borykają się z trudnościami w terminowym ściąganiu należności. Planowany jest niewielki wzrost zatrudnienia.
Tylko co 36 firma budowlana nie skarży się na żadne bariery. Najczęstszymi bolączkami (mają ona znaczenie dla ponad połowy firm) były kłopoty z warunkami atmosferycznymi, koszty zatrudnienia oraz konkurencja na rynku.