– Kolejne rozmowy w Katowickim Holdingu Węglowym są zaplanowane na środę na godz. 11 – potwierdza „Rz" Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień'80.

Związkowcy dali czas zarządowi KHW na spełnienie postulatów do 28 marca, jednak do tego czasu zostali zaproszeni do rozmów. – Dlatego nie podemujemy dalszych działań, czekamy na negocjacje - mówi Ziętek. Rozmowy odbywają się w ramach sporu zbiorowego.

Związkowcy w KHW domagają się ok. 500 zł podwyżki na osobę (KHW zatrudnia 19,5 tys. ludzi, więc spełnienie tych roszczeń kosztowałoby spółkę 117 mln zł) a także zaniechania przez KHW planu redukcji zatrudnienia w spółce w ciągu kilku lat o ok. 5 tys. ludzi.

– Nie będzie zwolnień grupowych - zapewnił na forum Polski Węgiel 2011 „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" Artur Trzeciakowski, wiceprezes KHW dodając, że spółka dąży do optymalizacji zatrudnienia przy tworzeniu megakopalni. – Jeśli w najbliższych latach 10 tys. ludzi odejdzie na emerytury, to na ich miejsce przyjmiemy 5 tys. nowych i w ten sposób zmniejszy się zatrudnienie - tłumaczył.