– Absolwenci szkół wyższych, zwłaszcza ci z pokolenia wyżu demograficznego, są zainteresowani zwiększaniem swych szans na rynku pracy, więc postanowiliśmy przygotować dla nich profesjonalny ranking programów MBA - wyjaśnia Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy", która wczoraj ogłosiła wyniki swego zestawienia.
W rankingu, w którym oceniono 26 programów MBA na polskich uczelniach (zgłoszono 33, ale część nie spełniała kryteriów formalnych będąc np. zbyt krótko na rynku), najlepiej wypadły studia Executive MBA przeznaczone dla wyższej kadry menedżerskiej, które zwykle wymagają od kandydatów minimalnego okresu doświadczenia na stanowiskach kierowniczych i nie należą do najtańszych.
Najwięcej punktów i pierwsze miejsce w rankingu zdobył Warsaw -Illinois Executive MBA czyli WIEMBA, prowadzony od 20 lat przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z University of Illinois at Urbana - Champaign. Program, który ukończyło już 18 roczników słuchaczy (łącznie ponad 800 osób), kosztuje 18,2 tys. euro. Drugie miejsce zajął mający ponad 20-letnią tradycję Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego, najlepszy program uczelni niepublicznej. W ostatnim rankingu „Financial Times" w 2010 r. znalazł się on na 81. miejscu wśród 100 najlepszych Executive MBA na świecie.
Pierwszą trójkę zamyka Canadian Executive MBA (CEMBA), prowadzony od 1995 roku przez Szkołę Główną Handlową.
Jak przypomina Grzegorz Eider, dyrektor rankingu, w Polsce nie ma regulacji ustawowych dotyczących studiów MBA, więc w zasadzie każdy może zorganizować kurs i nazwać go MBA.