Spółka była pierwszym w Polsce, a teraz jest nie tylko największym, ale niemal jedynym producentem wojskowych i cywilnych wyrobów optoelektronicznych z zastosowaniem techniki laserowej. W ubiegłym roku spółka zaprezentowała swój najnowszy produkt monokular FUSION, jeden z najnowocześniejszych na świecie, który łączy technologię termowizji z noktowizją. Optoelektronika i technika laserowa to dziedziny, które zaczęły się rozwijać na dobre pod koniec lat 60. i na początku 70. Wtedy też, w 1976 r., powstało przedsiębiorstwo pod nazwą Przemysłowe Centrum Optyki w budowie. W 1994 r. przekształciło się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa – Przemysłowe Centrum Optyki Spółka Akcyjna.
W 2002 r. minister skarbu wniósł 80 proc. kapitału akcyjnego spółki do Bumar sp. z o.o. 26 września 2011 r. w związku z konsolidacją grupy kapitałowej Bumar Żołnierz firma zmieniła nazwę na PCO Bumar Żołnierz SA i została liderem grupy.
Spółka jest jedną z najbardziej innowacyjnych w grupie Bumar. Najnowsze wdrożenia firmy, oprócz monokularu FUSION, to między innymi monokular termalno-noktowizyjny MTN-1 oraz platforma stabilizowana PS-2, przeznaczona do zastosowania w wozach bojowych. To element systemu kierowania ogniem.
PCO zatrudnia ponad 500 pracowników. W projektowaniu wyrobów spółki biorą też udział naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej i innych placówek badawczych. Od 2009 r. PCO realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Innowacyjna gospodarka". Chodzi o opracowanie i wdrożenie technologii wytwarzania elementów optyki asferycznej wraz z powłokami cienkowarstwowymi w zastosowaniu do wyrobów wytwarzanych w PCO. Projekt zakończy się w 2013 r.