Tak wynika z badania, jakie na początku grudnia przeprowadziła firma Tax Care. Zapytała tysiąc firm (w tym prawie połowa to samozatrudnieni) o to, czego się spodziewają w przyszłym roku.
Połowa badanych spodziewa się, że polska gospodarka będzie się w przyszłym roku rozwijać w tempie zbliżonym do tego roku. Co trzeci przedsiębiorca sądzi, że będzie się to dziać wolniej, a co piąty wieszczy recesję.
– Małe firmy cechuje spojrzenie doraźne, nie planują swoich działań z dużym wyprzedzeniem jak korporacje. A to powoduje, że są mniej podatne zarówno na złe, jak i na dobre prognozy – komentuje Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku. Według niego drobni przedsiębiorcy są świadomi zagrożeń związanych z sytuacją makroekonomiczną, ale większość z nich działa na lokalnych rynkach, zaspokaja podstawowe usługi i to ogranicza ich podatność na wahania koniunktury.
– Mały biznes szybko się dostosowuje do zmieniającego się otoczenia. Jest elastyczny – dodaje Małgorzata Starczewska-
-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan. Także ta konfederacja od lat prowadzi badania kondycji małych i średnich firm. – Elastyczność i nastawienie się na działalność bieżącą pomaga najmniejszym firmom przetrwać kryzys, ale przeszkadza w rozwoju – dodaje Małgorzata Starczewska-