Indianie kontra browary

Indianie z Południowej Dakoty pozwali największych producentów piwa za przyczynienie się do alkoholizmu wśród członków plemienia

Publikacja: 10.02.2012 15:05

Siuksowie z plemienia Oglala domagają się od browarów 500 mln dol.

Siuksowie z plemienia Oglala domagają się od browarów 500 mln dol.

Foto: Bloomberg

Siuksowie z plemienia Oglala z rezerwatu Pine Ridge domagają się 500 mln dolarów odszkodowania na pokrycie opłat związanych z leczeniem i opieką socjalną. Pozew dotyczy firm: Anheuser-Busch InBev Worldwide, SAB Miller, Molson Coors Brewing Company, MillerCoors LLC i Pabst Brewing Company.

Siuksowie żądają odszkodowania również od władz miasta Whiteclay, graniczącego z plemieniem,  w którym istniejące cztery sklepy z alkoholem sprzedały w 2010 r. 5 mln puszek piwa, podczas gdy w mieście jest tylko dwunastu mieszkańców.

W rezerwacie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu. Prohibicją objęte są też tereny wokół rezerwatu (32 km). W rezerwacie jedno na czworo dzieci cierpi na choroby związane ze spożywaniem alkoholu przez matki w ciąży

Indianie uważają, że browary i sklepy zdawały sobie sprawę, że alkohol będzie przemycany do rezerwatu. - Nie możesz sprzedawać 4,9 mln puszek piwa i umywać rąk niczym Poncjusz Piłat, twierdząc, że nie masz nic wspólnego z przemytem – powiedział agencji AP Tom White, prawnik reprezentujący Indian.

- Podobnie jak inni rodzice zrobimy wszystko aby ochronić zdrowie  i przyszłość naszych dzieci – powiedział agencji AP John Yellow Bird Steele, przywódca plemienia.

Indian z plemienia Oglala trapią problemy alkoholowe i bieda przekazywana z pokolenia na pokolenie. Pozew ma wspomóc członków plemienia.

Rezerwat ma powierzchnię zbliżoną do powierzchni stanu Connecticut. Na jego terenie znajduje się Shannon County, trzeci najbiedniejszy okręg w Stanach Zjednoczonych.

Mediana dochodów to 27,300 dolarów, połowa ludności żyje za połowę tej sumy. Długość życia członków społeczności to zaledwie 45-52 lata – najkrótsza spośród mieszkańców Ameryki Północnej (za wyjątkiem społeczności Haiti) – i znacznie krótsza niż średnia Amerykanów (77,5 lat).

Biznes
Czołgi K2 wreszcie na finiszu. Miało być szybko, wyszło jak zwykle
Biznes
Kłopoty producenta leku Ozempic. Prezes rezygnuje ze stanowiska
Biznes
Łączą się dwaj najwięksi operatorzy telewizji kablowej w USA
Biznes
Postulaty gospodarcze kandydatów na Prezydenta. Putin nie przyleciał do Turcji
Biznes
Brytyjski koncern Jaguar nie planuje produkcji samochodów w USA