Spół­ka nie chce tego ko­men­to­wać . Tłu­ma­czy to ci­szą przed pu­bli­ka­cją wy­ni­ków rocz­nych (23 lu­te­go). Ale lokalny portal ox.pl napisał, że nie ma zgody władz samorządowych na plany NWR (spółka wykonała już dwa odwierty  badawcze), które argumentują, że plany NWR nie są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

NWR Kar­bo­nia, spół­ka za­leż­na kon­cer­nu, mia­ła re­ak­ty­wo­wać w Pol­sce dwie ko­pal­nie: Dę­bień­sko (in­we­sty­cja za 0,5 mld  euro trwa) i Mor­ci­nek. Ten dru­gi pro­jekt miał być re­ali­zo­wa­ny z Ja­strzęb­ską Spół­ką Wę­glo­wą, bo to do niej na­le­ża­ła ko­pal­nia. W 2007 r. spół­ki pod­pisa­ły list in­ten­cyj­ny, rok później NWR dostał koncesję na badanie złoża.

Od wej­ścia NWR na GPW Mor­ci­nek był dru­go­pla­no­wym przed­się­wzię­ciem, m.in. dlatego, że Pol­ska i Cze­chy mu­sia­ły się po­ro­zu­mieć w spra­wie wy­do­by­cia wę­gla pod gra­ni­cą. - Gdy bę­dzie­my mieć do­ku­men­ta­cję geo­lo­gicz­ną, bę­dzie­my mo­gli roz­ma­wiać z JSW - mó­wił w grudniu „Par­kie­towi" Jan Fa­bian, szef NWR Kar­bo­nia.

- Re­ali­zu­je­my wła­sne pro­jek­ty roz­wo­jo­we w ko­pal­niach Bo­ry­nia – Zo­fiów­ka, Bu­dryk i Pnió­wek – powiedziała Ka­ta­rzy­na Ja­błoń­ska-Ba­jer, rzecz­nicz­ka JSW. - List pod­pi­sa­li­śmy z ini­cja­ty­wy NWR i nie by­ło to dla nas prio­ry­te­to­we za­da­nie - za­pew­niła.

Do­da­ła, że zgod­nie z za­pi­sa­mi li­stu JSW do prac ma się włą­czyć na eta­pie za­go­spo­da­ro­wa­nia zło­ża. - Teraz żad­ne roz­mo­wy w tej spra­wie nie są z na­mi pro­wa­dzo­ne – powiedziała rzeczniczka.