Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z oprogramowania w modelu usługowym przez internet, w tzw. chmurze obliczeniowej (cloud computing), wynika z analiz firmy badawczej PMR. Jak wynika z raportu „Rynek przetwarzania danych w chmurze w Polsce 2012. Prognozy rozwoju na lata 2012-2016" (powstał na bazie ankiet przeprowadzonych wiosną wśród największych polskich firm z branży nowych technologii), ten segment rynku IT powiększył się w 2011 r. aż o 41 proc.
Na szybki rozwój rynku cloud computingu, według PMR, kluczowy wpływ ma poszukiwanie oszczędności przez klientów. Prawie co trzeci uczestnik badania wymieniał właśnie ten czynnik jako najważniejszy. Równie ważny (29 proc. wskazań) był wzrost popularności mobilnego internetu i aplikacji mobilnych. Dla co piątego respondenta ważnym czynnikiem było bezpieczeństwo danych. Równocześnie obawy z tym związane są głównym powodem, który negatywnie oddziałuje na rozwój rynku przetwarzania danych w chmurze w naszym kraju. „Na tle innych krajów regionu, potencjał rozwoju polskiego rynku przetwarzania danych w chmurze prezentuje się optymistycznie" – uważa Zoran Vuckovic, autor raportu. Zwraca uwagę, że w ostatnich latach w Polsce doszło do istotnych zmian w sposobie postrzegania usługi w chmurze przez klientów końcowych, rozwoju samej technologii oraz infrastruktury teleinformatycznej co wpływa pozytywnie na zainteresowanie cloud computingiem.
Według PMR, największe zainteresowanie usługami w chmurze wyrażają duże firmy, które szukają sposobów na optymalizację własnych zasobów informatycznych (chcą obniżyć koszty ponoszone na utrzymanie infrastruktury IT). Dla mniejszych firm ważnym czynnikiem zachęcającym do wejścia w chmurę jest możliwość korzystania z aplikacji i rozwiązań, których wdrożenie w modelu tradycyjnym byłoby, z powodu wysokich kosztów, nieosiągalne. „Wykorzystywanie tych samych rozwiązań w modelu aplikacji eliminuje znaczne wydatki na inwestycje w infrastrukturę, ale też ogranicza czas niezbędny do ich wdrożenia" – zauważają specjaliści.
Prognozują, że w kolejnych latach rynek usług cloud computingu w Polsce będzie nadal rósł bardzo dynamicznie. Ich zdaniem w najbliższych pięciu latach skumulowana roczna stopa wzrostu rynku cloud computing w Polsce wyniesie powyżej 47 proc. Dzięki temu, w 2013 r. Wartość rynku przekroczy 200 mln zł.