Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła w piątek wyniki XV konkursu „Polski Produkt Przyszłości. To jeden z elementów prowadzonej przez Agencję kampanii „Świat potrzebuje Twoich pomysłów", której głównym celem jest zachęcenie przedsiębiorców do współpracy z sektorem nauki.
- W tej edycji konkursu ocenialiśmy 57 wyrobów i technologii pod kątem innowacyjności i zapotrzebowania rynku na te produkty, a także pod względem ich możliwego wpływu na rynek pracy w naszym kraju – powiedziała podczas uroczystości rozdania nagród Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP. Jury konkursu przyznało tym razem osiem wyróżnień i cztery nagrody. Prezes PARP podkreśliła, że konkurs wyłania te innowacje, które przyczyniają się do poprawy warunków życia.
Do takich niewątpliwie należy kombajn do zbioru i czyszczenia warzyw, który – dzięki wymiennym przystawkom - ma zastąpić kilka różnych maszyn rolniczych. Jego twórcą są przedsiębiorstwo AKPIL Kazimierz Anioł i Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania. Uznanie jury zyskały również technologie wykorzystywane w medycynie. Jedną z nich, kwantowe lasery kaskadowe skonstruowane przez Instytut Technologii Elektronowej z Warszawy, wykorzystuje się m.in. do wykrywania obecności markerów chorobowych w powietrzu wydychanym przez pacjenta. Druga technologia pozwala na wytwarzanie alfacalcidolu, substancji wykorzystywanej do leczenia m.in. krzywicy i osteoporozy. Jej twórcą jest Instytut Farmaceutyczny w Warszawie.
- Wytwarzamy ponad 3 proc. światowej produkcji alfacalcidolu – mówił z dumą prof. Andrzej Kutner z Instytutu.
Czwarta z nagród trafiła do twórców innowacyjnej metody wytwarzania epichlorohydryny, substancji niezbędnej do produkcji żywic epoksydowych. Jej twórcami są Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia" z Kędzierzyna-Koźla oraz Zakłady Chemiczne ZACHEM z Bydgoszczy.