Historię Ziemowita przypomniał w sobotę podczas uroczystości dyrektor zakładu, Piotr Niełacny. - Od momentu powstania kopalnia wydobyła ok. 270 mln ton węgla, a zatrudnienie znalazło w niej 60 tys. ludzi – mówił Niełacny. Przypomniał też, że Ziemowit to jedna z największych i najlepszych kopalń w Polsce. W tym roku jej produkcja wyniesie 4,5 mln ton węgla, a wynik netto ok. 100 mln zł.
O roli Ziemowita dla Kompanii mówiła też prezes spółki, Joanna Strzelec-Łobodzińska. - Ziemowit przez te wszystkie lata stał się jedną z najnowocześniejszych kopalń, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Osiągane tutaj wyniki pokazują, że potraficie optymalnie korzystać z darów natury – powiedziała dodając, że często inni górnicy zazdroszczą Ziemowitowi tak dobrych warunków. Na urodzinach kopalni pojawili się m.in. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo Tomasz Tomczykiewicz i marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.
Minister Bieńkowska w swoim wystąpieniu nie tylko gratulowała kopalni jubileuszu, ale zapewniła, że polski węgiel jest dla kraju bardzo ważny jako podstawowy nośnik energii. Obiecała też, że będzie zabiegała o to, by również górnictwo mogło korzystać np. z unijnych funduszy.
Podczas uroczystości wyróżnionych zostało honorowymi szpadami ponad 70 pracowników kopalni. A w części artystycznej wystąpiły dzieci z miejscowego przedszkola (chłopcy w górniczych mundurach, dziewczynki w ludowych strojach). Wystąpili również artyści z Polskiej Opery Kameralnej (m.in. we fragmentach „Strasznego Dworu" Moniuszki). Były hymny, górnicze sztandary i minuta ciszy dla tych, którzy przez wszystkie lata stracili życie pracując w kopalni.
Po części oficjalnej w cechowni goście przed kopalnią obejrzeli pokaz ratownictwa górniczego i pokaz fajerwerków wystrzeliwanych z wieży szybowej. Na koniec otwarta została kopalniana izba pamięci z pamiątkami dokumentującymi historię kopalni.