Ratan Tata przekształcił rodzinną firmę w konglomerat ponad 100 różnych firm - główne z nich to Tata Steel, Tata Motors, Tata Consultancy Services, Tata Power, Tata Chemicals, Tata Global Beverages, Tata Teleservices, Titan, Tata Communications, Indian Hotels - i zyskał na świecie opinię specjalisty od kupowania znanych firm na Zachodzie. To obecnie największa grupa w Indiach, mająca udziały w produkcji soli i herbaty Tetley, stali i samochodów (największy producent w Indiach), programów komputerowych (największa w Indiach firma IT) i łączności, sieć eleganckich hoteli.
Jej obroty w roku finansowym 2011/12 przekroczą 100 mld dol., z czego 58 proc. pochodzi spoza kraju, głównie z USA i Wielkiej Brytanii. Działa w 80 krajach, zatrudnia ponad 450 tys. ludzi.
Nowy szefem konglomeratu będzie Cyrus Mistry, pierwszy człowiek spoza bezpośredniej rodziny Tata w 144-letniej historii istnienia firmy.
- Całe moje życie poświęciłem, jak tylko umiałem najlepiej, pomyślności firmy — stwierdził senior rodu przed odejściem na emeryturę. Był z nią związany przez 50 lat, kierował od 1991 r., kiedy przejął ją od wuja J.R.D. Tata.
W tym samym roku Indie przystąpiły do radykalnych reform wolnorynkowych, które przekształciły gospodarkę tego kraju. — Ratan pojawił się w firmie nie mając żadnych oczekiwań i w warunkach, gdy firmą kierowali ludzie, którzy sądzili, że uda im się go ustawić — stwierdził doradca finansowy R. Balakrishnan. — Obecne przeobrażenie jest zdumiewające.