Pomysłodawcą pociągu turystycznego jest ministerstwo sportu i turystyki Tatarstanu, którego stolicą jest Kazań. Wszystkich, którzy zdecydują się przyjechać z Moskwy do Kazania specjalnym pociągiem, czeka poznawanie tradycji tatarskich, historii i kultury Kazania i okolic, a także spotkanie z kuchnią narodową (obiad i kolacja w pakiecie). Będzie też dość czasu na zakupy i odwiedziny nowego aquaparku Rivera.

- Za czasów ZSRR pociągi turystyczne były jedną z popularniejszych form zwiedzania Rosji, dlatego liczymy, że nasz pomysł zyska duży odzew wśród turystów i to nie tylko rosyjskich. Tatarstan jest otwarty na gości i ma dość perełek nie tylko architektonicznych, ale i kulinarnych czy przyrodniczych by być atrakcją turystyczną - argumentuje wiceminister turystyki Siergiej Iwanow.

Sprzedaż kolejowych wycieczek do Kazania już ruszyła. Można je kupować na koniec marca, na majowe święta 1-3 maja i na 29-31 sierpnia. Pociąg będzie wyjeżdżać z Moskwy w piątek lub w dniu świątecznym. W kazaniu goście spędzą cały dzień i wieczorem wyruszą w drogę powrotną. Koszt wycieczki to 7,9 tys. rubli (814 zł). Zniżki dostaną studenci, uczniowie i emeryci.

Kazań (1,2 mln mieszkańców) to jedno z najstarszych miast Rusi - w 2005 r obchodziło tysiąclecie istnienia. Kazański kreml jest starszy od moskiewskiego i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ostatnich latach Tatarstan dzięki dochodom z ropy i gazu (koncern Tatneft), wyremontował wiele zabytków. Można więc podziwiać nie tylko Kreml, ale też wspaniały klasycystyczny ratusz, pałac prezydencki i ziemiański, dworzec carski, muzea: sztuki i kultury tatarskiej, liczne cerkwie, meczety oraz niezwykłą „świątynię wszystkich religii". Jest też kościół katolicki, bowiem do rewolucji w Kazaniu mieszkała spora grupa m.in. Polaków.

Dużo jest też w Kazaniu współczesnej ciekawej architektury, m.in. kompleks rozrywkowy Piramida czy wspomniany aquapark. Ładne wnętrza ma kazańskie metro, stadiom sportowy klubu Zenit Kazań oraz przystań statków wycieczkowych nad rzeką Kazańką.