Zakaz produkcji papierosów cienkich i mentolowych może doprowadzić do likwidacji 175 tysięcy miejsc pracy w UE.
Roland Berger Strategy Consultants wylicza, że z tytułu podatków UE może stracić do 5 mld euro. W Przypadku Polaki strata ta może wynieść ok. 780 mln euro.
Z badania wynika, że propozycje te mogą doprowadzić do obniżenia cen na całym rynku tytoniowym i zwiększenia nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, co spowoduje likwidację wielu miejsc pracy oraz redukcję wpływów z tytułu podatków.
- Wprowadzenie nowej dyrektywy dotyczącej wyrobów tytoniowych może w istotny sposób wpłynąć na gospodarkę europejską, nie tylko na przemysł tytoniowy – powiedział Patrick Mannsperger, partner w Roland Berger Strategy Consultants. - Przemysł tytoniowy generuje obecnie wpływy podatkowe na poziomie ponad 100 miliardów euro rocznie. Obniżenie tych przychodów będzie wymagać cięcia wydatków lub podwyżek podatków w innych obszarach, co może mieć niekorzystne skutki dla gospodarki i negatywny wpływ na poziom zatrudnienia w UE.
Raport podaje również, że ujednolicenie opakowań prawdopodobnie wpłynie na zachowania konsumentów, skutkując wybieraniem tańszych marek i wzrostem nielegalnego handlu. Już dzisiaj stanowi on około 11 proc. konsumpcji papierosów w UE. Po wprowadzeniu dyrektywy dotyczącej wyrobów tytoniowych może wzrosnąć o 25-55 proc. na skutek ujednoliconych opakowań oraz zakazu papierosów cienkich typu slim i papierosów mentolowych. To przekłada się na wzrost rocznej sprzedaży papierosów pochodzących z nielegalnych źródeł od 68 miliardów do 84-106 miliardów sztuk.