Rozdano biznesowe Oscary. Nie obyło się bez zaskoczeń

Igor Klaja, Róża Rzeplińska i Jerzy Owsiak odebrali podczas poniedziałkowej gali statuetki prestiżowych nagród Polskiej Rady Biznesu określanych często jako biznesowe Oskary. Nie obyło się bez zaskoczeń - bo po raz pierwszy nie wyłoniono laureata w kategorii Wizja i Innowacje.

Aktualizacja: 27.05.2019 21:22 Publikacja: 27.05.2019 21:00

Rozdano biznesowe Oscary. Nie obyło się bez zaskoczeń

Foto: materiały prasowe

- Nasi tegoroczni laureaci i finaliści - to obywatelki i obywatele świata, Polacy ale i Europejczycy, absolutnie równorzędni partnerzy światowych firm i organizacji. Zmieniają świat na lepsze, bo są ciekawi, otwarci i nie mają kompleksów. Ale ich siłą jest przede wszystkim wspólne działanie, bo lepszy świat, to właśnie współdziałanie – mówił Wojciech Kostrzewa, przewodniczący Kapituły Nagrody PRB i wiceprezes rady komentując wyniki tegorocznej edycji konkursu zorganizowanego pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej”.

Wyróżnienia za Wizję i Innowacje

Laureatów konkursu Polskiej Rady Biznesu uhonorowano w poniedziałkowy wieczór - podczas uroczystej gali w warszawskim Ufficio Primo - zaczynając od kategorii Wizja i Innowacje. Ta nagroda, której patronuje zarząd PRB, jest przyznawana za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej.

Czyli za coś, czym może pochwalić się każdy z trzech tegorocznych finalistów; Dawid Cycoń, współzałożyciel i prezes firmy ML System, która jest jednym z największych w świecie producentów zintegrowanej z budownictwem fotowoltaiki; Rafał Modrzewski – współzałożyciel i prezes spółki ICEYE, która jako pierwsza i jedyna firma na świecie stworzyła i skomercjalizowała mikrosatelitę wyposażonego w radar syntetycznej apertury (SAR) umożliwiający obserwację Ziemi niezależnie od warunków pogodowych, oraz Wiktor Schmidt – współtwórca i prezes Netguru, firmy tworzącej m.in. innowacyjne oprogramowanie.

- Każda z tych osób zmienia swoją branżę i rozwija innowacje w różnych dziedzinach polskiej gospodarki – mówiła ogłaszając wyniki Małgorzata Adamczewska, wiceprezes PRB. -Bycie innowacyjnym to ogromne wyzwanie, dlatego w tym roku kapituła zdecydowała się przyznać trzy równorzędne wyróżnienia- wyjaśniała wiceprezes PRB dlaczego po raz pierwszy w historii konkursu nie wyłoniono laureata w tej kategorii.

Sportowy sukces w biznesie

Laureatów wybrano ich w dwóch pozostałych kategoriach konkursu. Nagrodę PRB im Jana Kulczyka, w kategorii sukces zdobył Igor Klaja- twórca najsilniejszej polskiej sportowej marki 4F, założyciel i prezes spółki OTCF, polskiej firmy, która od prawie 20 lat podbija rynek odzieży i akcesoriów sportowych, sprzedając swoje produkty już w 167 firmowych sklepach w 34 krajach świata. - To nagroda dla zespołu 4F, dla ludzi pracujących w OTCF- tak naprawdę to oni tworzą naszą firmę –podkreślał Igor Klaja.

W kategorii Działalność Społeczna nagrodę PRB im. Andrzeja Czerneckiego zdobyła Róża Rzeplińska, współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia 61, niezależnej, apartyjnej, pozarządowej organizacji, której intencją jest ochrona prawa obywateli do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. Igor Czernecki, syn patrona nagrody, ogłaszając wyniki zwracał uwagę, że wszystkie finalistki w tej kategorii to kobiety łączące takie cechy jak odwaga, skromność i determinacja. Przyznał, że kapituła miała więc niełatwe zadanie a o wyborze zaważyła chwila, w której jesteśmy teraz w Polsce i w Europie.

- Człowiek, który otworzył serca Polaków na radość pomagania- tak Aldona Wejchert przedstawiała laureata tegorocznej Nagrody Specjalnej PRB im. Jana Wejcherta przyznawanej za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego. W tym roku dostał ją Jerzy Owsiak, charyzmatyczny założyciel i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który od 27 lat tworzy jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych w Polsce w łączna wartość jej zbiórek przekroczyła już miliard złotych.

Wszyscy laureaci „biznesowych Oskarów” otrzymali podczas gali otrzymali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Aleksandrę Wejchert a dodatkowa nagroda finansowa w wysokości 100 tysięcy złotych trafiła do Róży Rzeplińskiej.

Zakończona w poniedziałek ósma edycja konkursu PRB, który jest sztandarowym programem rady była rekordowa pod względem liczby zgłoszeń- do Nagród Polskiej Rady Biznesu nominowano aż 340 osób. – Analiza tych zgłoszeń i selekcja finalistów to był zaszczyt i ogromna przyjemność –zaznaczał Wojciech Kostrzewa.

Biznes
Producent gier zaatakowany przez hakerów. Skasowali jego stronę www
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Biznes
Nowa hala na targach w Kielcach
Biznes
Globalny kryzys optymizmu groźny dla firm i gospodarki
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Chiny mogą skorzystać na ograniczeniach eksportu chipów
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Materiał Partnera
Przejście na rolnictwo regeneratywne to nie rewolucja
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej