- Nasi tegoroczni laureaci i finaliści - to obywatelki i obywatele świata, Polacy ale i Europejczycy, absolutnie równorzędni partnerzy światowych firm i organizacji. Zmieniają świat na lepsze, bo są ciekawi, otwarci i nie mają kompleksów. Ale ich siłą jest przede wszystkim wspólne działanie, bo lepszy świat, to właśnie współdziałanie – mówił Wojciech Kostrzewa, przewodniczący Kapituły Nagrody PRB i wiceprezes rady komentując wyniki tegorocznej edycji konkursu zorganizowanego pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej”.

Wyróżnienia za Wizję i Innowacje

Laureatów konkursu Polskiej Rady Biznesu uhonorowano w poniedziałkowy wieczór - podczas uroczystej gali w warszawskim Ufficio Primo - zaczynając od kategorii Wizja i Innowacje. Ta nagroda, której patronuje zarząd PRB, jest przyznawana za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej.

Czyli za coś, czym może pochwalić się każdy z trzech tegorocznych finalistów; Dawid Cycoń, współzałożyciel i prezes firmy ML System, która jest jednym z największych w świecie producentów zintegrowanej z budownictwem fotowoltaiki; Rafał Modrzewski – współzałożyciel i prezes spółki ICEYE, która jako pierwsza i jedyna firma na świecie stworzyła i skomercjalizowała mikrosatelitę wyposażonego w radar syntetycznej apertury (SAR) umożliwiający obserwację Ziemi niezależnie od warunków pogodowych, oraz Wiktor Schmidt – współtwórca i prezes Netguru, firmy tworzącej m.in. innowacyjne oprogramowanie.

- Każda z tych osób zmienia swoją branżę i rozwija innowacje w różnych dziedzinach polskiej gospodarki – mówiła ogłaszając wyniki Małgorzata Adamczewska, wiceprezes PRB. -Bycie innowacyjnym to ogromne wyzwanie, dlatego w tym roku kapituła zdecydowała się przyznać trzy równorzędne wyróżnienia- wyjaśniała wiceprezes PRB dlaczego po raz pierwszy w historii konkursu nie wyłoniono laureata w tej kategorii.

Sportowy sukces w biznesie

Laureatów wybrano ich w dwóch pozostałych kategoriach konkursu. Nagrodę PRB im Jana Kulczyka, w kategorii sukces zdobył Igor Klaja- twórca najsilniejszej polskiej sportowej marki 4F, założyciel i prezes spółki OTCF, polskiej firmy, która od prawie 20 lat podbija rynek odzieży i akcesoriów sportowych, sprzedając swoje produkty już w 167 firmowych sklepach w 34 krajach świata. - To nagroda dla zespołu 4F, dla ludzi pracujących w OTCF- tak naprawdę to oni tworzą naszą firmę –podkreślał Igor Klaja.

W kategorii Działalność Społeczna nagrodę PRB im. Andrzeja Czerneckiego zdobyła Róża Rzeplińska, współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia 61, niezależnej, apartyjnej, pozarządowej organizacji, której intencją jest ochrona prawa obywateli do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. Igor Czernecki, syn patrona nagrody, ogłaszając wyniki zwracał uwagę, że wszystkie finalistki w tej kategorii to kobiety łączące takie cechy jak odwaga, skromność i determinacja. Przyznał, że kapituła miała więc niełatwe zadanie a o wyborze zaważyła chwila, w której jesteśmy teraz w Polsce i w Europie.

- Człowiek, który otworzył serca Polaków na radość pomagania- tak Aldona Wejchert przedstawiała laureata tegorocznej Nagrody Specjalnej PRB im. Jana Wejcherta przyznawanej za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego. W tym roku dostał ją Jerzy Owsiak, charyzmatyczny założyciel i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który od 27 lat tworzy jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych w Polsce w łączna wartość jej zbiórek przekroczyła już miliard złotych.

Wszyscy laureaci „biznesowych Oskarów” otrzymali podczas gali otrzymali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Aleksandrę Wejchert a dodatkowa nagroda finansowa w wysokości 100 tysięcy złotych trafiła do Róży Rzeplińskiej.

Zakończona w poniedziałek ósma edycja konkursu PRB, który jest sztandarowym programem rady była rekordowa pod względem liczby zgłoszeń- do Nagród Polskiej Rady Biznesu nominowano aż 340 osób. – Analiza tych zgłoszeń i selekcja finalistów to był zaszczyt i ogromna przyjemność –zaznaczał Wojciech Kostrzewa.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ