Duża ilość danych zaczyna być kluczowym problemem polskich firm. Każdego dnia ludzkość wytwarza 2,5 kwintyliona bajtów danych, a aż 90 proc. tych zasobów powstało w ciągu zaledwie minionych dwóch lat. Cyfrowa lawina danych (Big Data) płynie do nas zewsząd: ze smartfonów, kamer, czujników zbierających informacje z flot samochodowych, systemów sprzedażowych czy innych inteligentnych urządzeń pomiarowych. To wielkie obciążenie dla całej infrastruktury IT: według danych Intela na 600 smartfonów lub 122 tablety przypada jeden serwer. Tylko w ubiegłym roku na świecie sprzedanych zostało 712 mln smartfonów i 144,5 mln tabletów – podaje firma IDC.

Według raportu Cisco Connected World Technology polscy menedżerowie działów IT zdają sobie sprawę, że Big Data będzie jednym z ich priorytetów w 2013 roku i kolejnych pięciu latach. Takiego zdania jest 78 proc. przebadanych przez Cisco Polaków zarządzających działami IT. To jeden z najwyższych wyników w 18 krajach, w których prowadzone były badania. Połowa z ankietowanych nie wie jeszcze, jak mogłaby wykorzystać możliwości tak wielkiej ilości informacji.

W lawinie danych coraz większą rolę odgrywają informacje płynące z urządzeń mobilnych, wszelkiego rodzaju czujników czy kamer wideo. W polskich firmach informacje z systemów monitoringu i czujników stanowią 46 proc. wszystkich danych przechowywanych w serwerowniach.

Duża część cyfrowych informacji jest przekazywana pomiędzy urządzeniami (machine-to-machine), a według Cisco liczba połączeń takich połączeń w 2017 roku osiągnie poziom 1,7 mld. Ponad 70 proc. polskich szefów działów IT uznało, że dane mobilne warto będzie włączyć do swoich planów Big Data, ale tylko 16 proc. badanych w Polsce (i 33 proc. na świecie) ma skonkretyzowany plan wykorzystania tych nowych źródeł danych.

Polacy wydają się świadomi kosztów związanych ze wzrostem roli Big Data w ich firmach. Ponad 60 proc. badanych przez Cisco uważa, że wielkie ilości danych zwiększą wydatki na IT w ich firmach, a z kolei 38 proc. szacuje, że obciążenie ich sieci w przeciągu najbliższych dwóch lat wzrośnie dwukrotnie. Jedna trzecia twierdzi, że potrzebuje większej przepustowości sieci, a zdaniem ponad 85 proc. do obsługi Big Data potrzebne będą usługi chmurowe. O bezpieczeństwo gromadzonych danych obawia się niemal jedna trzecia polskich szefów działów IT.