Celem strategicznym nowej firmy jest osiągnięcie sprzedaży na poziomie 5 mln ton węgla rocznie do wybranych segmentów rynku. W planach spółki,  poza obrotem  tradycyjnymi sortymentami węgla takimi jak: miał czy groszek węglowy, jest również produkcja i sprzedaż nowych produktów:  peletu węglowego czy  wysokiej jakości paliwa  produkowanego z miału.

- Chcemy wyjść na rynek z całkiem nowymi produktami, przyjaznymi środowisku, o wysokich parametrach jakościowych spalania, które jednocześnie pozwolą zmaksymalizować marżę na produkcji węgla. W ten sposób chcemy wesprzeć działalność naszego głównego partnera biznesowego jakim jest Kompania Węglowa - zapowiada Krystian Kozakowski, prezes Węglokoks Kraj. Węglokoks Kraj i Kompania Węglowa prowadzą obecnie rozmowy na temat wspólnych przedsięwzięć biznesowych.

Powstanie Węglokoksu Kraj jest efektem realizowanej strategii rozwojowej spółki, polegającej na stopniowej dywersyfikacji  działalności handlowej z jednoczesnym utrzymaniem wiodącej pozycji w eksporcie polskiego węgla. Zgodnie z tą strategią Węglokoks nabył w 2012 r. Zakład Wzbogacania Węgla Julian oraz CZW Węglozbyt - dystrybutora na rynku węgla kamiennego i wraz z innymi  spółkami zależnymi utworzył Grupę Kapitałową Węglokoks.

Węglokoks Kraj powstał na bazie spółki ZWW Julian w Piekarach Śląskich, producenta miału węglowego, którego podstawową działalnością jest wzbogacanie oraz handel miałem węglowym pochodzącym z piekarskiej kopalni. Pierwszym krokiem w realizacji przedsięwzięcia było przekształcenie ZWW Julian w Węglokoks Kraj, poprzez zmianę nazwy a następnie dokapitalizowanie spółki przez Węglokoks w formie finansowej i rzeczowej. Planuje się również wniesienie do Węglokoksu Kraj 70 proc. akcji CZW Węglozbyt. Podjęte w ten sposób działania mają na celu optymalizację procesów biznesowych, szczególnie w obszarze handlowym. 100 proc. akcji Węglokoksu Kraj jest w posiadaniu spółki Węglokoks.