Prototyp modułowego wozu wsparcia bezpośredniego, który zapewni załodze nadzwyczajne standardy bezpieczeństwa, ma być gotów – po próbach – już za trzy lata. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechnicznych (OBRUM) na skonstruowanie pojazdu z unikalną bojową wieżą bezzałogową ma 100 mln zł. Jedna trzecia to jego pieniądze własne, resztę wykłada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Uniwersalna, gąsienicowa platforma, która powstanie z myślą o tanim w eksploatacji wozie wsparcia bezpośredniego (WWB), ma być podstawą całej rodziny pancernych pojazdów, m.in. wozów dowodzenia i zabezpieczenia technicznego.
Projektowi towarzyszą dodatkowe emocje, bo inżynierowie z OBRUM ścigają się z konstruktorami w Izraelu, Rosji i Ameryce. – Tam także zdecydowano, że na pierwszej linii potrzebne są obok ciężkich tanków lżejsze, bardziej mobilne wozy bojowe o dużej sile ogniowej – mówi Aleksander Nawrat, wiceprezes śląskiej firmy.
Zdaniem gen. Waldemara Skrzypczaka, b. wiceszefa MON i eksperta w dziedzinie uzbrojenia wojsk lądowych, projekt wozu wsparcia bezpośredniego ma kluczowe znaczenie nie tylko dla modernizacji broni pancernej. – To być może jedyny projekt w zbrojeniówce, który w całości można zrealizować siłami rodzimego przemysłu. Jeśli się powiedzie, otworzy szansę odbudowy potencjału pancernych fabryk – podkreśla gen. Skrzypczak.
Pożytki z „Andersa"
Andrzej Kiński, szef pisma „Nowa Technika Wojskowa" i znawca broni pancernej, szacuje, że armia potrzebuje ok. 250 pojazdów typu WWB. W jego ocenie przemysł poradzi sobie z budową lekkiego czołgu, ale na uruchomienie produkcji nowej broni musi mieć zdecydowanie więcej czasu. Takie projekty, z wdrożeniem sprzętu do seryjnej produkcji, trwają w świecie co najmniej 5–6 lat – ocenia redaktor naczelny „NTW".
W lekkim czołgu z Gliwic podstawowym orężem będzie potężna armata 120 mm. Nawet wstępne założenia gliwickiego programu na razie pozostają niejawne. „Rz" udało się ustalić, że masa następcy Andersa nie może przekroczyć 35 ton. Znaczne odchudzenie konstrukcji powinno się powieść dzięki połączeniu zaawansowanego technologicznie pancerza modularnego z „inteligentnymi", aktywnymi systemami elektronicznej ochrony.