Na mocy porozumienia obie firmy doprowadzą do stworzenia pierwszej w tym regionie transgranicznej sieci terminali, umożliwiających samodzielne nadawanie i odbieranie przesyłek. Sieć paczkomatów ma zostać uruchomiona pod koniec tego roku.
Budowana przez InPost oraz Aramex Group sieć ma objąć docelowo kilkanaście krajów, w tym m.in.: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię Saudyjską, Oman, Bahrajn, Katar, Jordanię, Liban, Kuwejt, Egipt oraz Republikę Południowej Afryki. Będzie to jeden największych projektów biznesowych w dotychczasowej historii transgranicznego rynku pocztowo-kurierskiego. Rozwiązanie proponowane przez nowych partnerów skierowane jest przede wszystkim do rynku e-commerce. - InPost ma wieloletnie doświadczenie w dostawach dla e-commerce w Europie i w Azji. Współpraca naszych firm oznacza wiele synergii, co pozwoli na dynamiczny rozwój przesyłek dla e-handlu. Zauważamy skokowy wzrost e-commerce w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki a partnerstwo z InPost pozwoli nam na istotne umocnienie pozycji w tym sektorze i wykorzystanie trendów rynkowych. Już dziś handel internetowy potrzebuje znacznie bardziej zaawansowanych narzędzi i usług. Współpraca z InPost odegra znaczącą rolę w rozwoju tego rynku – mówi Iyad Kamal, szef Aramex Group.
Z kolei Rafał brzoska, prezes InPostu podkreśla, że kluczową przewagą konkurencyjną Aramex jest dogłębna znajomość rynków Bliskiego Wschodu i Afryki. – Stąd jest naturalnym partnerem dla rozwoju paczkomatów w tych regionach. Zbudowaliśmy już największą na świecie sieć paczkomatów, a wejście z efektem pierwszeństwa na kolejne rynki ma dla nas niebagatelne znaczenie – dodaje.
Aramex to lider w dostawach dla sektora e-commerce na Bliskim Wschodzie oraz Afryce i jedna z pięciu największych międzynarodowych firm kurierskich na świecie. Posiada 354 oddziałów w 60 krajach. Jest notowana na giełdzie w Dubaju i zatrudnia ponad 13,9 tys. pracowników.
Szacuje się, że średnioroczne tempo wzrostu e-handlu na Bliskim Wschodzie w najbliższych latach wynosić będzie około 20 proc. Obecnie wartość tego rynku sięga 2,9 mld dol., a do 2015 roku wzrośnie do 5,1 mld dol. Prognozy zakładają, że w 2018 roku wyniesie ona nawet 10 mld dol.