Wcześniej do Rosoboroneksport (rosyjski wyłączny eksporter broni) wystąpiła amerykańska firma Itadesa z propozycją montowania AK-102 w USA. Amerykańska fabryka miałaby też produkować detale do kałasznikowów oczywiście wszystkie na rosyjskiej licencji. Zgodnie z prawem pozwoliłoby to postawić na broni znak Made i USA. Itadesa chciała na początek kupić 90 tys. kompletów broni do montażu.

Kałasznikow jeszcze w styczniu tego roku podpisał ekskluzywny kontrakt z pośrednikiem - Russian Weapon Company na 5-letnie dostawy broni cywilnej (myśliwskiej, sportowej) i policyjnej do USA i Kanady. Rocznie Kałasznikow sprzedaje na amerykańskim rynku do 200 tys. sztuk broni.

W tym wypadku to Russian Weapon Company  będzie odpowiedzialny za import, sprzedaż, serwisowanie i obsługę rosyjskiej broni w Ameryce. Kałasznikow to najstarsza rosyjska fabryka broni. Istnieje od 1807 r, produkuje nie tylko słynne automaty i broń do użytku cywilnego, ale też naboje i urządzenia do produkcji broni.

Rosja jest drugim USA eksporterem broni na świecie. Ma 26 proc. udział w rynku (rok 2012). Sprzedaje ją do 85 państw. W 2012 r wartość eksportu wyniósł 17,6 mld dol.. W 2012 r  świat wydał na zakupy śmiercionośnych urządzeń 1756 mld dol.. Odpowiada to 2,5 proc. globalnego PKB lub 249 dolarom na każdego mieszkańca ziemi.