Asquini Polska to jedyna w Polsce spółka produkująca części do śmigłowców dla konsorcjum Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter). Zajmuje się także obróbką mechaniczną elementów kadłubów i podwozi samolotów Airbus A320, A340, A350, A380, elementów sterowania, przenoszenia napędów, antywibracyjnych do śmigłowców.

- Cieszę się, że firma dostrzegła potencjał Lublina i dobry klimat dla inwestycji. Sektor lotniczy jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki, a intensywność nakładów na badania i rozwój polskich firm lotniczych należy do największych na świecie. – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W mieście zainicjowano w ostatnim czasie powstanie Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych.

- Jesteśmy przekonani, że jego funkcjonowanie doprowadzi do poprawy konkurencyjności podmiotów gospodarczych, które w nim uczestniczą – dodał Żuk.

W planach grupy finansowej, do której należy Asquini Polska, przewidziany jest wzrost zatrudnienia, by docelowo w ciągu 4 lat osiągnęło ono poziom 80-100 pracowników. Spółka na terenie 2 ha ma w planach wybudowanie nowej siedziby. Będzie też inwestować w nowe maszyny i urządzenia. Całość planowanych inwestycji pochłonie ponad 41 mln złotych. Asquini Polska działa w Lublinie od 2005 roku. Jednym z motywów wyboru lokalizacji pod inwestycję miały okazać się dogodne warunki dla działalności badawczo-rozwojowej.

- Skoncentrowaliśmy się tutaj, ponieważ otrzymaliśmy doskonale przygotowany teren pod inwestycję a chcielibyśmy dynamicznie rozwinąć naszą filię w Polsce – dodaje Ludovic Asquini, prezes Asquini Polska.