Imtech bada zarzuty o oszustwie

Holenderska firma inżynieryjno-budowlana Imtech wyjaśnia twierdzenia prasy, że kierowała kartelem, który zawyżał rachunki dla RWE za budowę elektrowni w Holandii.

Publikacja: 06.11.2014 16:58

Zarzuty pojawiły się w holenderskim dzienniku "De Telegraaf" i niemieckim "Handelsblatt", wcześniej pojawiły się twierdzenia, że firma oszukiwała na księgowaniu w Niemczech i w Polsce.

Imtech poinformował, że rozpoczął wewnętrzne postępowanie z pomocą zewnętrznych ekspertów natychmiast po otrzymaniu cynku od informatora 29 sierpnia, ale nie chciał upubliczniać zarzutów do czasu zakończenia postępowania.

- Trwa ono nadal - powiedział prezes Gerad van de Ast. - Na tę chwilę nie ma dowodów naruszenia ustawy o konkurencji - tłumaczył.

RWE ogłosiła, że w razie udowodnienia oszustwa wystąpi o odszkodowanie.

Według "De Telegraaf", partnerzy ze zmowy kartelowej dostawali kompensatę za zawyżanie cen w fałszywych fakturach kierowanych do Imtechu, na tym procederze holenderska filia RWE, Esent straciła miliony.

Imtech wyjaśnił, że zarzuty dotyczą możliwych nieprawidłowości w latach 2008-10, ale ograniczenia prawne nie pozwalają mu ujawniać szczegółów o postępach w śledztwie, także tego, czy uczestniczą w nim policja albo urząd konkurencji.

Rzecznik holenderskiego urzędu konkurencji, Murco Mijnlieff stwierdził, że nie może wypowiadać się, czy było prowadzone śledztwo czy nie. - Jesteśmy jednak zainteresowani zarzutami w mediach dotyczącymi Imtechu - dodał.

Spółka będąca kiedyś pupilkiem giełdy w Amsterdamie przekazała w ubiegłym roku władzom Niemiec i Polski dokumenty dotyczące wcześniej zarzucanych oszustw w księgowaniu. Nie zapadły jeszcze decyzje w tej sprawie.

Biznes
Budowa fregaty Burza rozpoczęta w Stoczni Wojennej
Biznes
Porozumienie USA–Ukraina. Wyzwanie demograficzne przed nami
Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku