Próby emisji euroobligacji przez Kompanię Węglową i JSW zakończyły się fiaskiem. Czy polskie spółki węglowe mają jeszcze szanse na uplasowanie swoich papierów dłużnych na zagranicznych rynkach?
Jestem przekonana, że polskie firmy węglowe mogą odnieść sukces, pod warunkiem istnienia odpowiedniego popytu na tego typu obligacje ze strony inwestorów poszukujących atrakcyjnych zwrotów w zamian za podwyższone ryzyko, oraz dywersyfikacji portfela inwestycyjnego w regionie Europy Środkowo - Wschodniej. W przypadku polskich spółek węglowych, istotnym elementem jest również ocena przez inwestorów poziomu wsparcia rządowego, biorąc pod uwagę trudną samodzielną sytuację polskich firm weglowych. Obecnie instytucje finansowe wymagają sporej premii za podwyższone ryzyko związane z inwestycją w branżę węglową. To ryzyko wynika przede wszystkim z bardzo niskich cen węgla na światowych rynkach, przy których polskie górnictwo jest po prostu niekonkurencyjne, oraz prognoz tylko niewielkich wzrostów cen węgla, które nie będą wystarczające aby istotnie poprawić sytuację finansową śląskich kopalń.
Co musi się zmienić, żeby popyt na obligacje węglowe był większy? To tylko kwestia podwyżki cen surowca?
Podwyżki cen surowca byłyby oczywiście pomocne, aczkolwiek głęboka restrukturyzacja polskich firm węglowych to niezaprzeczalnie kluczowa kwestia. Jednakże wyzwaniem jest fakt, że każda inicjatywa zmierzająca do poprawy konkurencyjności prowadziłaby również do redukcji zatrudnienia. To właśnie nadmierne zatrudnienie śląskich kopalń w stosunku do standardów światowych, ale też wysoki stopień uzwiązkowienia, duża głębokość złóż oraz wiele lat niedostatecznych inwestycji kapitałowych - są największymi wyzwaniami dla polskiego sektora węglowego. Wyzwaniem w dalszej perspektywie są także globalne zmiany klimatyczne i presja na Polskę ze strony Unii Europejskiej na zmniejszenie uzależnienia od węgla i redukcję emisji CO2. W naszej ocenie planowane nakłady na inwestycje w odnawialne źródła energii doprowadzą w długim terminie do stopniowego spadku znaczenia węgla, co z kolei może postawić pod znakiem zapytania szczególną opiekę, jaką właściciel otacza dziś spółki węglowe.
Skarb Państwa kontroluje większość krajowych spółek węglowych. Z punktu widzenia inwestora to atut czy ryzyko?