Fachowcy z PGZ mają uratować pancerne zakłady Bumar Łabędy

Specjalny zespół, powołany przez PGZ pomoże władzom słabnącej, pancernej spółki Bumar – Łabędy, wydobyć się z tarapatów. Menadżerowie z innych spółek „Pegaza” mają zaproponować ścieżkę rozwoju czołgowej fabryki , tak aby w w przyszłości ,w Gliwicach, powstało centrum gąsienicowe całej zbrojeniowej grupy.

Aktualizacja: 15.01.2015 16:47 Publikacja: 15.01.2015 16:32

Czołg PT 91 Twardy, niegdyś sztandarowy produkt Bumaru

Czołg PT 91 Twardy, niegdyś sztandarowy produkt Bumaru

Foto: Fotorzepa

Na czele zespołu stoi Tomasz Nita, członek zarządu PGZ ds. produkcji, do niedawna prezes Fabryki Broni Radom. To on odpowiada w PGZ za koordynację przemysłowych przedsięwzięć związanych z realizacją najważniejszych zamówień armii ujętych w głównych planach operacyjnych modernizacji sił zbrojnych. W ratowanie gliwickiej spółki, utrzymującej się dotąd z remontowania czołgów , zaangażują się też Dariusz Sokólski – członek zarządu PGZ ds. rozwoju, Wojciech Pałka i Longin Komołowski – z Rady Nadzorczej Bumaru – Łabędy, Adam Janik – prezes spółki Rosomak z Siemianowic Śl., produkującej transportery opancerzone a także Janusz Wieczorek, dyrektor ds. finansowych PIT-Radwar.

Szansa na milionowe kontrakty

- Powołując zespół, potwierdzamy, że zależy nam na rozwoju Bumaru – Łabędy, zwiększeniu efektywności pracy w pancernej spółce , jakości oferowanych produktów i innowacyjności. Liczymy na pełną współpracę z władzami spółki, przedstawicielami związków zawodowych i pracownikami przy opracowaniu planu rozwojowego –mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGZ.

Jeśli uda się skutecznie wzmocnić gliwicki Bumar – Łabędy, firma zwiększy swoje szanse na warte setki milionów w złotych wojskowe zamówienia związane m.in. z polonizacją licencyjnych koreańskich podwozi do armatohaubicy Krab czy modernizacji czołgów Leopard.

Śladami Rosomaka

- Kluczowym zadaniem zespołu ekspertów będzie wypracowanie i wdrożenie planu rozwoju, który umożliwi jak najlepsze wykorzystanie potencjału Bumaru-Łabędy w ramach spółek pancernych PGZ. Jest to niezbędne dla dalszego sprawnego funkcjonowania zakładu – powiedział prezes Dąbrowski.

Polonizacja podwozi K9 Samsung Techwin, na potrzeby armatohaubicy Krab to duże wyzwania dla gliwickiej spółki. Podobną drogę przeszła inna śląska firma Rosomak, przejmując technologię i polonizując kołowy transporter opancerzony zaprojektowany w fińskiej Partii. Dziś spółka z Siemianowic stawiana jest za wzór efektywności i innowacyjności w całej branży zbrojeniowej.

Kadry w ruch

W czwartek minął termin opuszczenia stanowisk w spółkach przez nowopowołanych członków zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z załogą Huty Stalowa Wola pożegnał się długoletni prezes Krzysztof Trofiniak, wykonawca udanej restrukturyzacji i autor sukcesu artyleryjskiego ośrodka HSW. Na czele podkarpackiej firmy stanie teraz dotychczasowy wiceprezes zbrojnej huty, Antoni Rusinek . Trofiniak w PGZ ma odpowiadać z marketing i sprawy handlowe. Fotele prezesów w macierzystych firmach opuszczają też Tomasz Nita ( w PGZ wiceprezes ds. produkcji) i Dariusz Sokólski , do niedawna szef Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy – dziś w PGZ członek zarządu ds. rozwoju.

Biznes
Przenieśli produkcję z Polski do Niemiec i Rumunii. Grupowe zwolnienia na Pomorzu
Biznes
Państwowa agencja chce przejąć dawną spółkę Marka Falenty
Biznes
Totalizator Sportowy ma nowego prezesa. Została nim była podsekretarz stanu w MSZ
Biznes
Polski potentat meblarski rozważa przejęcia za granicą. Kto jest na celowniku?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Jak wzrost wydatków na zbrojenia wpłynie na gospodarkę?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego