Lotos społecznie odpowiedzialny

Akcje spółki nieprzerwanie od 2009 r. znajdują się w indeksie Respect, czyli od chwili jego powstania.

Publikacja: 18.06.2015 21:00

Ciągle obowiązująca w Grupie Lotos strategia na lata 2012–2015 określa, że nadrzędnymi celami rozwoj

Ciągle obowiązująca w Grupie Lotos strategia na lata 2012–2015 określa, że nadrzędnymi celami rozwoju koncernu są poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, przerób ropy oraz handel produktami naftowymi.

Foto: Bloomberg

Ciągle obowiązująca w Grupie Lotos strategia na lata 2012–2015 określa, że nadrzędnymi celami rozwoju koncernu są poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, przerób ropy oraz handel produktami naftowymi. Jednym z kluczowych jej elementów jest również społeczna odpowiedzialność biznesu (z ang. CSR – corporate social responsibility).

Konsekwentna realizacja zadań w tym zakresie spowodowała, że Grupa Lotos jest obecnie jedną z 24 firm notowanych na warszawskiej giełdzie, której akcje zaliczane są do indeksu Respect, czyli wskaźnika obejmującego firmy odpowiedzialne społecznie.

Filary strategii

Gdański koncern uczestnikiem indeksu Respect jest nieprzerwanie od chwili jego powstania, czyli od 19 listopada 2009 r. Kompleksowa strategia społecznej odpowiedzialności grupy kapitałowej powstała jednak wcześniej, bo już w 2008 r. Następnie w 2011 r. została zweryfikowana i obowiązuje do końca tego roku. Obecnie zarząd przygotowuje się do jej kolejnej aktualizacji.

Grupa Lotos określiła trzy filary strategii społecznej odpowiedzialności. Pierwszy zakłada tworzenie wartości korzystnych dla otoczenia społecznego. W jego ramach działalność Grupy Lotos polega m.in. na przestrzeganiu praw człowieka, w tym swobody wypowiedzi i wolności zrzeszania się.

Gdańska grupa przyczynia się też do tworzenia nowych miejsc pracy oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników. Ponadto przeciwdziała wykluczeniu oraz innym problemom społecznym w obszarach zgodnych ze swoimi kompetencjami.

Drugi filar społecznej odpowiedzialności zakłada tworzenie wartości korzystnych dla środowiska naturalnego. W tym obszarze Grupa Lotos dąży do ograniczenia negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko poprzez stosowanie wysokich standardów wydobywania ropy i gazu oraz wytwarzania produktów naftowych, a także ich transportu i sprzedaży.

W strategii zapisano też, że spółka zmierza do rozpoznania i rozwinięcia możliwości pozyskania energii ze źródeł odnawialnych.

Zintegrowane raportowanie

Trzeci filar społecznej odpowiedzialności mówi o tworzeniu wartości korzystnych ekonomicznie i gospodarczo. W jego ramach grupa dużą wagę przywiązuje do właściwego zarządzania relacjami z otoczeniem w sposób przewidywalny, zgodny z zasadami etyki oraz z zachowaniem przejrzystości i partnerstwa.

Grupa Lotos inicjuje również działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa w szeroko rozumianym sektorze energii w sposób odpowiedzialny wobec społeczeństwa i środowiska. Ponadto zapewnia stabilne dostawy paliw na rynek, a także uczestniczy w poszukiwaniu i wydobyciu ropy i gazu, w tym ze złóż niekonwencjonalnych.

Jednym z istotnych elementów decydujących o zaliczaniu danej spółki do indeksu Respect jest jej przejrzystość oznaczająca przedstawianie pracownikom i otoczeniu decyzji i działań podejmowanych przez strony we wzajemnych relacjach. Grupa Lotos wdrożyła model raportowania zintegrowanego, prezentując wyniki osiągane we wszystkich obszarach swojej działalności. Raport koncernu za 2009 r. był pierwszą tego typu publikacją na polskim rynku.

Giełdowe kryteria

GPW pojęcie społecznej odpowiedzialności definiuje jako strategię zarządzania i koncepcję podejścia do prowadzenia biznesu, zakładającą budowanie dobrych i trwałych relacji, opartych o wzajemne zrozumienie oczekiwań i szacunek z szeroko rozumianym otoczeniem. Jej adresatem są wszystkie zainteresowane strony, czyli pracownicy, dostawcy, klienci, społeczność lokalna i akcjonariusze. Odpowiedzialność społeczna zakłada też dbałość firmy o środowisko naturalne.

Indeks Respect ma na celu wyłonienie spółek zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, ale nie tylko. Dużą wagę przy corocznej weryfikacji jego uczestników przywiązuje się m.in. do jakości raportowania, poziomu relacji inwestorskich oraz ładu korporacyjnego i informacyjnego.

Wśród kryteriów decydujących o doborze poszczególnych przedsiębiorstw do tego wskaźnika, jest również płynność akcji notowanych na GPW.

W skład indeksu Respect mogą wchodzić tylko firmy, które wcześniej zostały zakwalifikowane do jednego z trzech innych giełdowych indeksów, czyli WIG20, mWIG40 lub sWIG80.

Biznes
Donald Trump odstraszył zagranicznych turystów. USA stracą przez to miliardy
Biznes
Przełom w wojnie handlowej. Sprzedaż aut elektrycznych wystrzeliła
Biznes
Na Pomorzu przerzut wojsk ma być łatwiejszy
Biznes
Człowiek ze złotym klozetem, czyli korupcja w rosyjskiej drogówce
Biznes
Zełenski spotka się z Putinem. Chiny i USA na drodze do porozumienia?