Buffett kupuje Precision Castparts za 37 mld dol.

To jedna z największych inwestycji multimiliardera Warrena Buffeta. Jego firma Berkshire Hathaway kupuje spółkę Precision Castparts.

Publikacja: 10.08.2015 15:43

Buffett kupuje Precision Castparts za 37 mld dol.

Foto: Bloomberg

Berkshire poinformował w poniedziałek, że zapłaci 235 dol. za każdą akcję Precision Castparts (PCC). Oznacza to aż 21-procentowe przebicie w porównaniu z piątkową wyceną akcji spółki na zamknięciu sesji (193,88 dol.). Już w obrotach pozasesyjnych przed rozpoczęciem poniedziałkowej sesji cena akcji PCC podskoczyła do 231 dol.

"Obserwujemy od dłuższego czasu funkcjonowanie PCC – napisał Buffett w oświadczeniu. – Nie bez powodu jest to spółka zasilająca cały przemysł lotniczo-kosmiczny i jedno z największych źródeł dochodów amerykańskiego eksportu". Precision Castparts produkuje między innymi części do silników lotniczych i rakietowych, turbiny do generowania prądu elektrycznego oraz protezy medyczne.

Formalnie fuzja zostanie zamknięta w Ikwartale 2016 r. Przejęcie musi zatwierdzić większość udziałowców Precision Castparts.

Największą dotychczas jednorazową inwestycją Berkshire Hathaway było przejęcie w 2009 r. linii kolejowych Burlington Northern Santa Fe za 26,6 mld dol. Firma Buffetta miała też swój udział w niedawnej fuzji dwóch spożywczych gigantów: Heinz i Kraft Foods, wycenianej na 28 mld dol.

Buffett, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, poinformował także swoich udziałowców, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nie należy spodziewać się żadnej większej akwizycji ze strony Berkshire Hathaway. "Kupimy tylko kilka mniejszych spółek w ciągu najbliższych sześciu miesięcy" – wyznał Bufett w telewizji CNBC.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa
Biznes
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona