Asseco Poland wczoraj wieczorem poinformowało, że chce mieć 100 proc. akcji Infovide-Matrix. W ogłoszonym wezwaniu płaci 6,01 zł. Zanim informacja o wezwaniu trafiła na rynek za jedną akcję Infovide-Matrix płacono po ok. 3,1 zł. W czwartek rano inwestorzy rzucili się do zakupu walorów. Chętnych jest tak wielu, że notowania zostały zawieszone. Około godz. 9.10 teoretyczny kurs otwarcia wynosił 5,92 zł, co oznaczało ponad 90-proc. zwyżkę. Handel został już wznowiony.

Przyjmowanie zapisów w wezwaniu rozpocznie się 13 października, a zakończy 12 listopada 2015 r. Zapytaliśmy ekspertów, jak oceniają plany Asseco.

-Infovide-Matrix to spółka IT specjalizująca się głównie w usługach IT i doradztwie IT, natomiast Asseco Poland to przede wszystkim spółka produktowa. Dlatego uważam, że głównym powodem ogłoszenia tej transakcji jest chęć wzmocnienia Asseco Poland w segmencie usług, a Infovide jest bardzo dobrym kandydatem gdyż działa w kilku ważnych dla Asseco segmentach jak finanse, ubezpieczenia, energetyka, public, telco oraz media – komentuje Konrad Księżopolski, ekspert z Haitong Bank. Dodaje, że z drugiej strony lekkim zaskoczeniem jest poziom ceny który implikuje bardzo wysokie wskaźniki finansowe (na wynikach za 2014). - W I półroczu 2015 Infovide wypracowało dość dużą stratę ok PLN 11.5m w wyniku rezerwy na jeden z kontraktów. Asseco w przeszłości przyzwyczaiło nas do akwizycji ale raczej na atrakcyjnych wskaźnikowo poziomach – zaznacza ekspert.

Ponad 80 proc. przychodów grupy Asseco pochodzi ze sprzedaży oprogramowania własnego i usług z nim związanych. Spółka działa między innymi w sektorze bankowym, telekomunikacyjnym, energetycznym oraz administracji publicznej. Zakup Infovide-Matrix pozwoli Asseco rozszerzyć ofertę usług w zakresie światowych rozwiązań firm trzecich, oraz zróżnicować i wzmocnić pozycję na rynku usług IT. Do czasu sfinalizowania transakcji Infovide-Matrix będzie funkcjonowało bez zmian, realizując umowy i projekty dla dotychczasowych klientów. Docelowo, zespoły obu firm będą ściśle współpracować.