- Promujemy unię energetyczną, tak, by usunąć przeszkody natury administracyjnej i technologicznej. Europa jest największym rynkiem na świecie, a dalej nie mamy jednolitego rynku wewnętrznego. Stąd konieczna jest debata. Myślimy o paliwach odnawialnych, o bliższej współpracy regionalnej, musimy się też zastanowić skąd różnice cenowe w poszczególnych krajach, tutaj potrzebna jest większa przejrzystość – mówił Maros Sefcovic.

Zdaniem wiceszefa komisji europejskiej latem przyszłego roku powinny zakończyć się pierwsze konsultacje w tych sprawach.

- Przedstawimy 3 pakiety. Jeden dotyczący dostaw gazu i energii elektrycznej. Kolejny o przejrzystości porozumień państwowych i trzeci dotyczący integracji paliw i źródeł odnawialnych – zapowiedział Sefvovic. – Do jesieni będziecie mieli gotowe 90% z tego co zapowiedzieliśmy, a kiedy skończymy nasz mandat to zmienimy krajobraz w Europie.

Podczas debaty o energetyce, która zgromadziła przedstawicieli polskich firm i instytucji z sektora energetycznego poruszano też kwestię polskiej niezależności gazowej, połączeń gazowych z Niemcami, a także przyszłości sektora węglowego. Bruksela domaga się od Polski modernizacji tego sektora albo jego ograniczenia.