Grupa Lotos do końca roku sfinalizuje zakup norweskich złóż ropy i gazu

Gdański koncern dostał niezbędne zgody na zakup złóż Sleipner. Dzięki temu mocno zwiększy wydobycie.

Publikacja: 22.12.2015 20:00

Grupa Lotos do końca roku sfinalizuje zakup norweskich złóż ropy i gazu

Foto: Bloomberg

Norweskie ministerstwa Finansów oraz Ropy i Energii wydały Grupie Lotos zgody administracyjne na zakup udziałów w złożach określanych jako Sleipner zlokalizowanych na Morzu Północnym. Spółka podaje, że warta 160 mln dol. transakcja zostanie zamknięta do końca roku.

– Dzięki uzyskanym zgodom norweskich ministerstw zamykamy definitywnie rozdział zatytułowany Yme – twierdzi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. Chodzi o norweskie złoże, na którym zainstalowano wadliwą platformę, co spowodowało, że nie można było ruszyć z wydobyciem. Tym samym wydane pieniądze nie przynosiły żadnych profitów. Obowiązujący w Norwegii system podatkowy pozwala jednak odzyskać pieniądze w ramach realizowanego w tym kraju wydobycia z innych złóż należących do danej spółki.

To niejedyny efekt zakupu Sleipnera. – Dodatkowo przekraczamy zapisany w strategii 2011–2015 cel wydobywczy i stawiamy kolejny mocny krok w kierunku rozwoju segmentu wydobywczego – dodaje Olechnowicz.

Spółka informuje, że średnia wielkość produkcji z przejętych złóż przypadająca na grupę wynosi 16 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej) dziennie. W efekcie wraz z uruchomieniem wstępnego wydobycia na bałtyckim złożu B8 Grupa Lotos zwiększyła je do około 30 tys. boe. Tymczasem cel ustalony na koniec tego roku przewidywał wydobycie 24 tys. boe dziennie.

W ramach zakupu pakietu Slepiner gdański koncern nabył 28 proc. udziałów w złożu Alfa Sentral, które jest w fazie przygotowania do zagospodarowania. Złoże położone jest zarówno na norweskim, jak i brytyjskim szelfie kontynentalnym.

Operatorem koncesji Alfa Sentral jest Statoil. Zasoby tego złoża, określane według międzynarodowej terminologii jako 2C, przypisane udziałom Grupy Lotos wynoszą 10,3 mln boe. W 45 proc. składa się na nie gaz, a w 55 proc. kondensat (tzw. lekka ropa naftowa). Wydobycie dla udziałów przypisanych Grupie Lotos ma wynieść 4 tys. boe dziennie.

Decyzja inwestycyjna o zagospodarowaniu złoża Alfa Sentral powinna być podjęta do końca przyszłego roku. Z kolei pierwsza ropa prawdopodobnie popłynie w 2020 r. Eksploatacja planowana jest przynajmniej do 2032 r.

Biznes
Cyfrowa rewolucja w samorządach
Biznes
Finansowanie obronności z UE (na razie) niewypałem
Biznes
Poradzimy sobie z kumulacją inwestycji
Biznes
Gdzie wypoczywa dwór Władimira Putina i objęci sankcjami oligarchowie?
Biznes
Eksperci krytycznie o wydatkach Europy na zbrojenia. Im bliżej Rosji, tym lepiej
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku