Walne zgromadzenie Asseco CE, w którym Asseco Poland ma już ponad 99 proc., zdecydowało o wycofaniu akcji z giełdy. To pierwszy krok w kierunku opuszczenia parkietu. Kolejnym będzie zgoda Komisji Nadzoru Finansowego na ponowną materializację akcji, o co spółka już wystąpiła kilka dni temu.

– Szacujemy, że delisting Asseco CE powinien sfinalizować się na przełomie lutego i marca 2017 roku – informuje Ewa Kryj, rzeczniczka Asseco Poland.

Kilka dni temu na rynek trafiła informacja o zwiększeniu zaangażowania przez tę spółkę do ponad 55 proc. w Asseco South Eastern Europe. Stało się to w efekcie zakupu 4,3 proc. akcji za ponad 21 mln zł od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Na razie nie są planowane dalsze roszady w aktywach giełdowych. Rzeszowska spółka nie planuje również wprowadzania na parkiet spółek zależnych. Ten rok zamierza wykorzystać na dalsze porządkowanie i reorganizację grupy.

Chce rozwijać nowo utworzoną spółkę Asseco Enterprise Solutions, która będzie centrum kompetencyjnym grupy w obszarze oprogramowania dla przedsiębiorstw. Asseco ES jest właścicielem 46 proc. udziałów notowanego na giełdzie Asseco Business Solutions. W ubiegłym roku jego akcje poradziły sobie znakomicie: zdrożały o ponad połowę, podczas gdy spółka matka zakończyła rok pod kreską. W jej wyniki bije zastój na rynku zamówień publicznych. Ogłoszenie pierwszych przetargów na projekty IT z dofinansowaniem unijnym 2014–2020 przesuwa się w czasie, a rentowność kontraktów będzie zdaniem analityków niższa niż w poprzednim rozdaniu.

Rzeszowska spółka jest w o tyle dobrej sytuacji, że ma dobrze zdywersyfikowany portfel. Za coraz większą część przychodów odpowiada zagranica.

Inaczej jest w giełdowym Sygnity, które dopiero raczkuje z wyjściem poza Polskę. Na rynku pojawiły się spekulacje, jakoby Asseco było zainteresowane zakupem Sygnity, którego wycena w ostatnim czasie stopniała. Analitycy jednak w to wątpią. Również spółka dementuje. – Asseco nie jest zainteresowane przejęciem Sygnity – mówi Ewa Kryj.

Sygnity też stara się dywersyfikować ofertę. Kilka dni temu poinformowało o zakupie platformy IntergraTIS, mającej zastosowanie w telemedycynie. Chce się dalej rozwijać w tym segmencie.