Space3ac Intermodal Transportation wspiera startupy pracujące z technikami i danymi satelitarnymi. Zadaniem startupów uczestniczących w akceleratorze będzie dostarczenie partnerom programu innowacyjnych rozwiązań, „uszytych na miarę", odpowiadających na konkretne zapotrzebowanie.

Nabór startupów do drugiej rundy akceleratora rozpoczął się 1 września i potrwa do końca października 2017 r. Do grona dużych przedsiębiorstw, odbiorców potencjalnych rozwiązań, należą: grupa Lotos, Instytut Morski, OT Logistics, Port Gdańsk, Port Gdynia oraz PZU Lab. Zakwalifikowane startupy dostaną wsparcie merytoryczne, finansowe (blisko 200 tys. zł na jeden projekt) i będą mieć zapewnionych odbiorców opracowywanych rozwiązań.

Przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie kryją zadowolenia z faktu, że do grona partnerów niedawno dołączyły wspomniane już Lotos oraz PZU Lab.

- Dzięki temu znacznie poszerzyliśmy ofertę naszego akceleratora. Współpraca kluczowych spółek Skarbu Państwa pozwala skutecznie wspierać młody polski biznes, a startupy mają w czym wybierać jeśli chodzi o branżę, poziom złożoności projektów, czy ich dopasowanie do własnych kompetencji – podkreśla Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomiczne.

Startupy zainteresowane współpracą z Lotosem będą miały okazję realizować projekty dotyczące między innymi poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, rozwoju technologii mobilnych wspierających sprzedaż i bezpieczeństwo oraz analitykę i automatyzację. Z kolei PZU Lab poszukiwać będzie w akceleratorze zespołów, które podejmą stworzenia m.in. mobilnego systemu do wykrywania i neutralizacji dronów, czy systemu symulacji awarii przemysłowych. Tomasz Huś, prezes PZU Lab podkreśla, że spółka już pracuje nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do zapobiegania awarii maszyn i planuje wprowadzić nowoczesne rozwiązania antydronowe i szkolenia z wykorzystaniem modeli wirtualnej rzeczywistości.