Mniej depozytów w bankach po skandalach z praniem

Zagraniczne depozyty zmalały w II półroczu 2018 r. w większości krajów strefy euro, bo banki odczuły skutki skandali z praniem pieniędzy — wynika z danych EBC

Publikacja: 12.03.2019 14:42

Mniej depozytów w bankach po skandalach z praniem

Foto: Bloomberg

Duże zagraniczne depozyty i nadmierne przepływy transgraniczne są typowymi objawami w bankach uwikłanych w pranie pieniędzy, w rodzaju zlikwidowanego łotewskiego banku ABLV czy estońskich filii Danske Banku i Swedbanku. Wszystkim zarzucono operacje pieniędzmi z Rosji, mogącymi pochodzić z przestępstw, korupcji lub uchylania się od płacenia podatków.

Spadek zagranicznych depozytów zaczął się w II półroczu. Zbiegł się z podjęciem w lipcu przez prokuraturę śledztwa w Danske Banku w związku z praniem pieniędzy przez jego filię w Estonii. Depozyty w bankach strefy euro pochodzące od firm i osób fizycznych spoza tej strefy zmalały o ponad 12 proc. do 1,1 bln euro — wynika z danych EBC. Oznacza to spadek o 150 mld. Był widoczny w większości krajów eurolandu, ale były też wyjątki: w Luksemburgu, Irlandii, Finlandii i Portugalii nastąpił ich wzrost.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Banki
Jak poradził sobie ING BSK w I kwartale? Bank podał wyniki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem