Pruski stanowisko objął dzisiaj (czwartek). Ostatnio był p.o. prezesa Idea Banku (nie uzyskał zgody Komisji Nadzoru Finansowego na formalne objęcie stanowiska prezesa). Sprawował tę funkcję od listopada 2018 r., gdy rada nadzorcza Idea Banku powołała go na prezesa banku po tym, gdy zrezygnował Tobiasz Bury.

Pruski przed tym wydarzeniem był wiceprezesem Getin Noble Banku, innej instytucji kontrolowanej wtedy przez Leszka Czarneckiego. To znający dobrze aspekty regulacyjne i prawne doświadczony menedżer, były prezes PKO BP, członek Rady Polityki Pieniężnej, szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i zastępca prezesa NBP.

Powodem rozstania Pruskiego z Idea Bankiem jest przymusowa restrukturyzacja tej instytucji. Decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego została ona przejęta przez Pekao. BFG i KNF stwierdzili, że nie było innego wyjścia, bo bankowi groziła upadłość, która byłaby kosztowna dla sektora, nie było przesłanek wskazujących na poprawę sytuacji, a ratowanie go było w interesie publicznym.

Pruski obejmował fotel szefa Idea Banku, gdy wiadomo już było o bardzo poważnych jego problemach z kapitałami. Bank ujawnił je w sierpniu dokonując sporych odpisów, jeszcze większe ujawnił wiosną 2019 r.

Gdy w listopadzie 2018 r. Pruski zaczął kierować Idea Bankiem, kurs tej spółki od początku roku był już 85 proc. pod kreską i znajdował się na historycznym wtedy minimum w okolicach 2,9 zł. Potem dalej spadał i akcje zostały umorzone w ramach przymusowej restrukturyzacji przy poziomie 1,59 zł (125 mln zł kapitalizacji). W ramach IPO wiosną 2015 r. sprzedawane były po 24 zł.