Reklama

BGŻ:długa droga na giełdę

Akcjonariusze spółki nie zdecydowali wczoraj o publicznej emisji akcji

Publikacja: 08.10.2010 02:09

BGŻ:długa droga na giełdę

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Obrady walnego zgromadzenia akcjonariuszy BGŻ zostały wczoraj przerwane. Właściciele banku spotkają się ponownie 14 października.

[srodtytul]Przerywane walne[/srodtytul]

To już druga przerwa w obradach nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które ma zadecydować o publicznej emisji akcji banku. Po raz pierwszy właściciele spotkali się 15 września. Ze względu na „potrzebę dopracowania technicznych i formalnych warunków IPO” ogłoszono przerwę do 7 października.

Wczoraj znów rozmowy akcjonariuszy nie zakończyły się porozumieniem. Tym razem powodem była „potrzeba przygotowania dodatkowych dokumentów związanych z IPO”. Według naszych rozmówców pod tymi „dodatkowymi dokumentami” tak naprawdę kryją się negocjacje dwóch głównych akcjonariuszy – holenderskiego Rabobanku i Skarbu Państwa – dotyczące kwestii fundamentalnej: czy BGŻ upubliczniać czy nie.

Skarb zamierza poprzez giełdę pozbyć się 37,28 proc. akcji banku, najchętniej w I półroczu przyszłego roku. Taką decyzję minister skarbu podjął w lipcu, kiedy Skarb Państwa nie zaakceptował oferty Rabobanku, który akcje chciał kupić. W lutym 2009 r. została podpisana umowa między resortem skarbu a Rabobankiem i BGŻ, zgodnie z którą do końca 2011 r. z inicjatywy Skarbu Państwa może zostać przeprowadzony proces oferty publicznej tych 37 proc. akcji banku.

Reklama
Reklama

Holendrzy, mimo że sprawują kontrolę nad bankiem, chętnie by się Skarbu Państwa pozbyli i nabyli prawie 100 proc. akcji BGŻ. Im w ogóle nie zależy na giełdowym debiucie banku. Wprost przeciwnie, ta grupa unika giełdy. Nawet w macierzystej Holandii nie jest notowana na lokalnym parkiecie.

14 października właściciele banku muszą podjąć konkretną decyzję, nie będą bowiem mogli już ogłosić kolejnej przerwy w obradach walnego zgromadzenia.

[srodtytul]Nowy w zarządzie[/srodtytul]

Wczoraj rada nadzorcza Banku BGŻ powołała na wiceprezesa Andrzeja Sieradza. Zacznie on pracę 11 października, będzie nadzorował obszar IT oraz operacji.

[wyimek]5006 osób pracowało na koniec czerwca w Banku BGŻ[/wyimek]

Andrzej Sieradz od 2002 r. związany jest z grupą ING. Odpowiadał m.in. za zarządzanie systemami informatycznymi, przygotowywanie planu strategicznego oraz zarządzanie projektami biznesowymi w ING Banku Śląskim. Od 2006 r. był członkiem zarządu ING Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie oraz zarządu ING Usługi Finansowe, odpowiadał m.in. za pion informatyczny, obsługę klienta oraz zarządzanie projektami.

Reklama
Reklama

[srodtytul]Kręta droga na giełdę[/srodtytul]

BGŻ jest 12. bankiem w Polsce zarówno pod względem funduszy własnych, jak i wielkości aktywów. Jego wartość księgowa wynosi ok. 2,3 mld zł. Jeśli przyjąć taką wartość, to pakiet należący do Skarbu Państwa wart jest 857 mln zł.

O wprowadzeniu BGŻ na giełdę mówi się od lat. Już w 2004 r. pisaliśmy, że zgodnie z umową inwestycyjną bank ma wejść na giełdę. Wtedy mówiono, że dojdzie do tego pod koniec 2005 lub w 2006 r.

Jeszcze w czerwcu 2005 r. prezes banku Jacek Bartkiewicz mówił, że debiut jest możliwy w połowie 2007 r. W kwietniu 2006 r. twierdził, że „o giełdzie na razie nie ma mowy”. W sierpniu 2007 r. Skarb Państwa przypomniał Rabobankowi, że trzeba wypełnić umowę prywatyzacyjną. Akcjonariusze BGŻ w tym samym miesiącu zdecydowali jednomyślnie o wprowadzeniu spółki na warszawską giełdę.

Bank miał zadebiutować najpóźniej w III kwartale 2008 r. Ze względu na kryzys upublicznienie banku odłożono. Jesienią 2008 r. Holendrzy złożyli Skarbowi Państwa ofertę odkupienia pakietu akcji. Negocjacje, przerywane i ponawiane, skończyły się fiaskiem. Aleksander Grad oferty Rabobanku nie przyjął.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

Reklama
Reklama

[mail=e.wieclaw@rp.pl]e.wieclaw@rp.pl[/mail][/i]

Obrady walnego zgromadzenia akcjonariuszy BGŻ zostały wczoraj przerwane. Właściciele banku spotkają się ponownie 14 października.

[srodtytul]Przerywane walne[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Banki
Szefowa Banku Rosji pod sąd. Jest wniosek do Trybunału w Hadze
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Reklama
Reklama