Pierwsza transza euroobligacji sprzedana

Bank rozpoczyna zapowiadaną wcześniej emisję euroobligacji. Pierwsza transza trafiła na rynek. Możliwe są kolejne

Publikacja: 13.10.2010 02:56

Pierwsza transza euroobligacji sprzedana

Foto: ROL

PKO BP uplasował na rynku euroobligacje o wartości 800 mln euro. Ich rentowność została ustalona na 185 pkt bazowych powyżej średniej stopy midswap. Bank emituje te papiery za pośrednictwem swojej spółki zależnej PKO Finance AB.

– Chcieliśmy, by PKO BP w ten sposób zaczął być obecny na rynkach europejskich. Emisja ma służyć dywersyfikacji źródeł finansowania. Startujemy z pierwszą transzą obligacji, korzystając z dogodnych warunków rynkowych, jakie utrzymują się od kilku tygodni – mówi Jakub Papierski, wiceprezes PKO BP.

Jest to pierwsza transza obligacji niepodporządkowanych w ramach programu EMTN (European Medium-term Notes) opiewającego na kwotę 3 mld euro. Przedstawiciele banku zapowiadają, że możliwe są kolejne. Jeśli warunki rynkowe będą sprzyjające, to kolejne transze mogą zostać wyemitowane jeszcze w tym roku.

Okres zapadalności obligacji wynosi pięć lat. Nominał jednej obligacji to 50 tys. euro. Obligacje będą notowane na giełdzie w Luksemburgu.

[wyimek]800 mln euro wynosi pierwsza transza emisji obligacji[/wyimek]

Rozmowy z potencjalnymi inwestorami, tzw. road show, m.in. w: Warszawie, Paryżu, Londynie, Frankfurcie, Monachium oraz Wiedniu, bank przeprowadził już w kwietniu, a jego przedstawiciele podkreślali, że PKO BP poczeka z emisją na dogodne warunki rynkowe. Aranżerami emisji są HSBC i Société Générale, natomiast dilerami HSBC, Société Générale oraz PKO Bank Polski.

W 2007 roku PKO BP przeprowadził pierwszą na rynku polskim emisję podporządkowanych papierów dłużnych, a jej kwota przekroczyła wówczas 1,6 miliarda złotych.

PKO BP jest największym bankiem na polskim rynku.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki