Zespół powołany przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego opracował propozycje dotyczące rozwoju rynku długoterminowych bankowych instrumentów dłużnych. Skupiają się one wokół trzech kwestii: emisji długoterminowych obligacji własnych przez banki, zarówno w walucie krajowej jak i w walutach obcych, druga to sekurytyzacja wierzytelności bankowych, w tym wierzytelności hipotecznych, z wykorzystaniem formy subpartycypacji, a także rozwój rynku listów zastawnych oraz wykorzystanie banków hipotecznych do pozyskania długoterminowego finansowania na podstawie jednorodnych portfeli kredytów hipotecznych – poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.
Wypracowane propozycje zawierają m.in. postulaty podatkowe.
To efekt wymogów Bazylea III, która wprowadza nowe normy płynności długoterminowej. Dodatkowo w wyniku światowego kryzysu bankom trudniej o finansowanie od matek.
Zespół roboczy został powołany w kwietniu 2012 r. W jego pracach oprócz przedstawicieli UKNF uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Jego celem było wypracowanie rozwiązań prawnych, podatkowych i regulacyjnych, przyczyniających się do rozwoju publicznego rynku długoterminowych bankowych instrumentów dłużnych oraz sprzyjających zmianie niekorzystnej struktury bilansu banków, w którym przeważają długoterminowe kredyty hipoteczne, finansowane w większości poprzez krótkoterminowe depozyty lub linie kredytowe z międzynarodowego rynku bankowego – podkreślono w piśmie KNF. Stan ten rodzi ryzyko w zakresie płynności systemu bankowego i wymaga zmiany, w szczególności w świetle wymagań określonych przez Komitet Bazylejski (tzw. Bazylea III)