Rekordowe wynagrodzenie prezesa NBP. Tyle zarabia Adam Glapiński

Adam Glapiński po raz kolejny pobił rekord zarobków na stanowisku prezesa NBP. Co ciekawe, większość jego wynagrodzenia stanowią nagrody.

Publikacja: 03.04.2024 13:39

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Narodowy Bank Polski z opóźnieniem opublikował dane dotyczące wynagrodzeń kadry kierowniczej w 2023 roku. Informacje te miały został upublicznione 31 marca, ale pojawiły się na stronie banku centralnego dopiero w środę, 3 kwietnia. Okazało się, że pensja prezesa Adama Glapińskiego osiągnęła rekordowy poziom.

Czytaj więcej

NBP potwierdza: List Adama Glapińskiego do premiera został wysłany

Adam Glapiński zarobił w 2023 roku ponad milion złotych w NBP

Według tabeli NBP, Adam Glapiński zarobił w ubiegłym roku łącznie 1 325 419 zł. Na tę kwotę składa się miesięczne wynagrodzenie prezesa banku centralnego, wynoszące ponad 47 tys. zł, ale też ekstradodatki, które znacząco przekroczyły wartość stałej pensji. Z tytułu pobranych nagród Glapiński zainkasował niemal 758 tys. zł.

To właśnie premie Glapińskiego stanowiły jeden z głównych powodów wewnętrznego konfliktu w NBP w zeszłym roku. Przypomnijmy, że Paweł Mucha, członek zarządu banku centralnego, upublicznił szereg kontrowersyjnych informacji dotyczących Glapińskiego i oskarżył go o arbitralne podejmowanie decyzji z pominięciem zarządu oraz przyznawanie samemu sobie wysokich regularnych nagród w oparciu o wątpliwą podstawą prawną.

Czytaj więcej

Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego: osiem zarzutów dla szefa NBP

Pod koniec marca z kolei posłowie koalicji rządzącej złożyli w Sejmie wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. W dokumencie, pod którym podpisało się 191 parlamentarzystów, wśród zarzutów wymieniono wygórowane premie prezesa banku, utrudnianie dostępu członkom RPP i niektórym członkom zarządu NBP do kluczowych informacji dotyczących działań banku czy skup obligacji przez NBP w 2020 r.

Wysokie zarobki członków zarządu NBP

Nie tylko Adam Glapiński powiększył w ubiegłym roku swój majątek o kolejny milion. Według informacji NBP, wiceprezeska banku i pierwsza zastępczyni Glapińskiego, Marta Kightley, zarobiła 1,085 mln zł. Nieco więcej od niej otrzymał drugi wiceprezes, Adam Lipiński – jego portfel powiększył się o 1,091 mln zł.

Członkowie zarządu natomiast zarobili ogółem 3,751 mln zł, dyrektorzy oddziału okręgowego 6,413 mln zł, a dyrektorzy departamentu – 16,595 mln zł.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym