Aktualizacja: 19.01.2016 05:32 Publikacja: 18.01.2016 20:00
Foto: 123RF
Ogłoszony przez Kancelarię Prezydenta projekt ustawy o rozwiązaniu problemu kredytów walutowych może doprowadzić do ograniczenia akcji kredytowej banków. Wynikające z projektu koszty, które poniosą banki, szacowane na 21–50 mld zł, w skrajnej sytuacji mogą zmniejszyć ich kapitały, a w konsekwencji możliwości kredytowania Polaków i polskich firm.
Banki w Polsce należą do najzdrowszych i najbardziej rentownych sektorów gospodarki. Większość z nich przez lata systematycznie płaciła właścicielom wysokie dywidendy. Dzięki ich dobrej kondycji również nasza gospodarka odnosiła ostatnio sukcesy. Ta dobra sytuacja banków pozornie daje im szansę na przetrwanie wielu populistycznych pomysłów. Tym razem jednak rządzący fundują systemowi bankowemu zbyt wiele niebezpiecznych pułapek. Przy kilkunastu miliardach złotych zysku netto banki muszą dodatkowo zapłacić kilka miliardów nowego podatku bankowego oraz około 2 miliardów składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego są wypłacane depozyty klientom upadłych banków i spółdzielczych kas.
W Banku Millennium liczba ugód z frankowiczami spadła kwartał do kwartału, ale liczba nowych roszczeń od klientó...
Wyjście z Polski dużej hiszpańskiej grupy Santander pokazuje, że nawet na wydawałoby się poukładanym rynku wszys...
Bank ING BSK zarobił ponad miliard złotych w pierwszych trzech miesiącach roku. Trudniejsze mogą być kolejne mie...
Litewska sejmowa komisja antykorupcyjna oczekuje od Banku Litwy wyjaśnień w sprawie firmy, która przeprowadziła...
Bank zanotował w I kwartale wysoki wzrost popytu ze strony klientów biznesowych. Klienci indywidualni nie dopisa...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas